TOP
zlobek-prywatny-zlobek-panstwowy-ktory-lepszy-blog-slodkiciezar-dziecko-zabawki-choroby
DZIECKO POLECANE

Żłobek prywatny czy państwowy? Nie mam wątpliwości!

Wydawać by się mogło, że prywatny żłobek może być znacznie lepszym wyborem niż ten państwowy, bo przecież indywidualne podejście, bo budżet, który pozwala na realizowanie fajnych projektów, bo opieka logopedy czy psychologa, bo lepsze jedzenie, bo ciekawsze zabawki, bo montessori. Zaskoczę Cię, bo wcale tak nie musi być.

Podobnie jak wielu rodzicom, bardzo zależało mi na tym, by moje dziecko dostało się do państwowego żłobka. Wiadomo, dziecko bardzo dużo kosztuje, a dodając do tego koszty prywatnej opieki, dosłownie można pójść z torbami. Finalnie jednak nie mieliśmy wyboru i poszukiwania skupiliśmy wokół prywatnych żłobków. Z uwagi na moje obawy, niania w ogóle nie wchodziła w grę, o czym pisałam tutaj.

Po kilku tygodniach poszukiwań, wybraliśmy bardzo młodą placówkę, bo istniała zaledwie od kilku miesięcy. Jednak właścicielka zrobiła na nas dobre wrażenie, oprowadzając nas zapewniała o wielu planach na kolejne miesiące, o tym, że dzieci mają regularnie zabawy plastyczne, że planują hodować z dziećmi ogródek, że jedzenie jest bardzo dobrej jakości, niedosładzane, że uwzględniane są alergie i dostosowują menu do małych alergików. Mówiła też, że nie przyjmują dzieci z objawami chorób, że mają nastawienie na dobrą atmosferę i bezpieczeństwo dzieci. Odnosiła się przy tym do pozytywnych różnic właśnie między nimi a placówką państwową, co utwierdzało nas, że faktycznie jest to najlepszy wybór. Niestety, w późniejszym czasie okazało się, że nie takie wszystko różowe, jak było nam malowane.

Pierwsze tygodnie zapowiadały się fantastycznie. Dzieci było stosunkowo mało, co faktycznie przekładało się na to, że wszystko jakoś nieźle funkcjonowało. Ale jak dziś o tym myślę, to każdy rozkręcając swój własny biznes dba, aby na początku ta jakość była wysoka. Sztuką jest tę jakość utrzymać na stałe.

Nie powiem, przez cały nasz okres żłobka, bardzo ceniliśmy sobie atmosferę i kameralność miejsca. Te sprawiały, że właściwie  przez większość czasu Mikołaj chodził tam z uśmiechem. Jedynie w ostatnich kilku miesiącach stanowczo stwierdzał, że już nie chce tam chodzić, bo woli iść do przedszkola. Było to bezpośrednio wynikiem dwóch rzeczy: po pierwszej wizycie adaptacyjnej w przedszkolu był zachwycony, że tam było tyle różnych wspólnych zabaw, a po drugie w żłobku bardzo się już nudził w towarzystwie młodszych dzieci, a panie opiekunki (jak same przyznały podczas jednej z rozmów) nie poświęcały mu już za bardzo czasu, bo większość uwagi skupiały na nieco młodszych dzieciach. Nie pomagał również fakt, że mimo wszystko dzień opierał się przeważnie na swobodnej zabawie, brak było bardziej angażujących wydarzeń. Podejmowałam nawet rozmowy w tym temacie z właścicielką, jednak wszelkie sugestie, które podpierałam programami innych placówek były odpierane, najczęściej pod pretekstem, że dzieci są za małe np na teatrzyki (są takie dla dzieci powyżej pierwszego roku życia), czy wspólne robienie kanapek. Dziwiłam się, że w potężnym budżecie jaki pochłaniało comiesięczne czesne, nie ma praktycznie nic. Od znajomych którzy mieli dzieci w innych placówkach (prywatnych i państwowych) raz po razie słyszałam o teatrzykach, jasełkach, dogoterapii czy wspólnym malowaniu jajek z rodzicami na Wielkanoc. U nas nie było nic a nic, choć na pierwszym spotkaniu słyszeliśmy masę obietnic. Pod tym względem byliśmy bardzo rozczarowani. To wszystko czego żłobek mojemu dziecku nie dawał, musiałam organizować mu na własną rękę.

Drugim bardzo rozczarowującym aspektem stały się kwestie chorób. I wcale nie chodzi o ilość naszych chorób, ale o fakt, że żłobek przyjmował dzieci chore. Odprowadzając synka, niejednokrotnie widziałam, jak rodzice pozostawiali chore dzieci, a opiekunki się na to godziły – dosłownie. Zdaję sobie sprawę, że dzieci zarażają się najczęściej zanim pojawią się objawy. Ale rodzice przyprowadzali dzieci z bardzo uwidocznionymi objawami. W ostatnich miesiącach naszego żłobkowego czasu, mój mąż był świadkiem rozmowy matki z opiekunką, przekonującą o tym, że sprawdziła wysypkę dziecka z Googlem i to napewno nie jest wirus bostoński. I pytała opiekunki, czy dziecku przez cały dzień utrzymywała się gorączka. Oczywiście kilka dni później zaczęły się pojawiać informacje o żłobkowej epidemii bostonki. Nieodpowiedzialność biła po oczach.

Oprócz tego dochodził fakt, że mój mały alergik miał podawane alergeny. Wielokrotnie uczulałam osoby odpowiedzialne, że podawanie alergenów jest dla niego niebezpieczne, a mimo to kilkukrotnie się to zdarzyło. W efekcie obierałam dziecko z krwistoczerwonymi wypiekami na polikach albo z wysypką.

Ostatni dzień żłobka również był popisem jednej z opiekunek w bardzo wielkim stylu. Gdyż na pożegnanie wycałowała moje dziecko w… usta! Oczywiście rozumiem wieź i przywiązanie, które były naturalnym efektem spędzania wspólnego czasu, niemniej jednak ja ze swojej strony uważam to za absolutne przekroczenie granic. Bardziej stosownym zachowaniem byłoby przytulenie i danie buziaka w policzek lub w czoło.

Dlaczego nie zmieniłam żłobka pomimo tych wszystkich historii? Ponieważ moje dziecko czuło się tam całkiem dobrze. Nie wiem czy w innym miejscu chorowałoby tak samo czy mniej, wiem natomiast, że nie chciałam mu fundować kolejnego koszmaru adaptacyjnego. Gdy tylko działy się sytuacje dla mnie niepokojące, od razu kontaktowałam się z właścicielką bądź rozmawiałam z opiekunkami.

Wiem, że nie ma miejsc idealnych, jednak powierzając dziecko oczekujemy przede wszystkim odpowiedzialnej i mądrej opieki. Nie mają znaczenia piękne wnętrza czy modne zabawki. Nade wszystko liczą się ludzie i ich podejście.  Tak jak w wielu żłobkach prywatnych, o których słyszałam dobre opinie, tak i w żłobkach państwowych może być równie wspaniale, o czym pisze Magda z bloga Motheratorka (TUTAJ). Nie można kategoryzować i straszyć, że państwowe żłobki są siedliskiem patologii, a prywatne otaczają najlepszą opieką. Nie ma na to absolutnie żadnej reguły. Baaa, i o prywatnych niejednokrotnie słyszałam okropne historie, o wiązaniu i krępowaniu dzieci, o biciu i znęcaniu się.

Najlepsze co możemy zrobić, by ułatwić sobie decyzję, to porozmawiać z rodzicami dzieci chodzących do danego miejsca i dowiedzieć się o wrażenia. Przyjść i zajrzeć do środka. Bo najlepszą rekomendacją będzie zadowolenie dzieci.

Ania Brzozowska

Cześć, mam na imię Ania i bardzo się cieszę, że mogę gościć Cię na moim blogu. Jeśli spodobało Ci się tutaj, to zostań z nami na dłużej, będzie nam bardzo miło :) Polub slodkiciezar.pl na Facebooku Polub slodkiciezar.pl na Instargarmie Do zobaczenia! :)

«

»

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Trochę przepadłam w tym tygodniu, storiesy zamilkły, ale to wszystko przez Starego! 🤷‍♀️ Miał urlop, a ponieważ na codzień wcale tego czasu nie ma za wiele, to celebrowalisny chwile razem z dziećmi w domu. Bo spokojny czas razem to w obecnych czasach olbrzymi luksus. Wiele rodzin ma go tylko w weekendy, albo co któryś weekend bo cały czas koszty życia idą w górę.
.
My na szczecie pracujemy tutaj, blisko, to wielkie szczęście! Niemniej jednak czasami trzeba się wylogować na trochę, nie świeci dzieciom telefonem po oczach, pobyć tak poprostu razem. Bo jak nie teraz to kiedy? Przecież oni zaraz dorosną..
.
Jak jest u Was? Macie dużo czasu dla siebie? Pamiętacie o celebrowaniu wspólnych chwil?
♥️
.
P. S.. Kończę już roczkowy spam, ale to zdjęcie bardzo chciałam tutaj mieć 🤩
.
#slodkiciezarblog #córeczka #mojedzieci #roczek #balony #balon #urodziny #birthdayaby #babygirlinspiration #poduszkidekoracyjne #poduszki #kanapa #ikeakivik #szarakanapa #salon #domowerewolucje #piekniejest #mójdom #scandinavianhome #scandinavianliving #scandibaby #interior4u1 #interiorinspo #livewithkids #livingroom #1yearsold #coolkids #kidsofig #motherslife
 • Uwielbiam ten Igowy kąt w naszej sypialni, ale coraz częściej myślę o tym, żeby jednak dzieci były już razem w osobnym pokoju. Coraz więcej się że sobą bawią, więc może to już czas? W głowie mam milion pomysłów na minutę, jak stworzyć dla nich wspólna przestrzeń 🙂
Zresztą w naszej sypialni mało miejsca na zabawki. 😅
.
Kiedy Waszw dzieciaki zmaiwszkaly we wspólnym pokoju? Lepiej razem czy żeby każde miało swój pokój?
.
#slodkiciezarblog #pinknursery #myhousebeautiful #kidsroomdecor #kinderzimmer #kinderkamer #interiorinspo #babyroomdecor #babynurserydecor #babynurseryideas #barnerom #nurseryinspo #interior4u1 #interior2you #barnrumsinspiration #bathroominspo #finabarnsaker #kidsinteriorlove #candidchildhood #mamablogger #kinderzimmerdekoration #pokojdziewczynki #pokójdzieciecy #domowerewolucje #piekniejest #mojdom #janodnaurodziny #zabawkidrewniane
 • Za nami 365 dni. 💕 Dni w których nieraz dokuczały kolki czy wychodzące ząbki. Przeplatane przez 365 poszarpanych nocy. 🌙 Dwie trudne hospitalizacje, gdzie jedna wyjątkowo dała nam w kość. Do końca życia nie zapomne jak wpadła do sali pielęgniarka i w jedym zdaniu wykrzyczala, sepsa, 2 antybiotyki, blok operacyjny. Nigdy nie mialam tak miękko w kolanach, a serce nigdy nie podeszło tak wysoko. 
Na szczecie ten rok to też tysiące uśmiechów, niezliczone okrzyki Mama! I moc przytulasków. 💞 I to właśnie najmocniej chce zapamiętać.
.
A jak Wy wspominacie pierwszy rok? .
Wczoraj świętowaliśmy 🎂 i było pięknie, magicznie. Prezenty ucieszyły, a tort okazał się prawdziwą miłością. Stary upiekł dla swojej małej księżniczki ♥️
.
P. S. Jeśli chcecie wiedzieć jak taki tort dla dzieci ogarnąć, dawajcie znać! ♥️
.
#slodkiciezarblog #urodziny #birthdaycałe #cakeforkids #torturodzinowy #tortdladzieci #mamaicorka #wypieki #wypiekidomowe #domowewypieki #homemadecake #babygirlinspiration #córeczka #niemowlę #niemowlak #salon #piekniejest #domoweinspiracje #białemeble #scandinavianhome #scandibaby #scandinavianliving #instamatka #instamatki #ootdmom #cutebaby #motherhoodslens #moments_of_mom #happyKids
 • Dokładnie rok temu, w mroźne popołudnie powiedziałam do Starego, że chyba sączą mi się wody i trzeba pojechać na IP to sprawdzić. Spakowaliśmy do samochodu torby i w 10 minut doejchalismy do szpitala 🚗. Tam w kilka chwil trafiłam na blok porodowy, bo okazało się, że trzeba szybko wywołać poród. Nie wiem czy to dlatego, że byłam już zmęczona ciągnącą się w nieskończoność ciąża czy może to, że to był drugi poród, ale w ogóle nie czułam strachu. Oksytocyna zadziała bardzo szybko i po nieco ponad 2 godzinach cholernie agresywnych i bolesnych skurczy na świat przyszłedl mój drugi najslodszy ciężar - Igusia. Nie przypuszczalam, że aż tak rozpuści moje serce. ♥️ Ten rok cudownie zmienił nasze życie. Ponownie dałam się pochłonąć wszechogarniajacemu oceanowi miłości. W końcu nasz obrazek stał się kompletny. Jesteśmy we czwórkę, dziś dla mnie to idealna liczba. 
W końcu ten rok tak bardzo zmienił mnie. Nabralam tak dużo potrzebnego dystansu i luzu. Bardziej pokochałam siebie. Dzięki niej. ♥️ Córeczko, jesteś naszym najsłodszym dopełnieniem. ♥️ Bądź zawsze tak uśmiechnięta i radosna. Niech Twoje marzenia zawsze się spełniają 😘 wszystkiego najwspanialszego ♥️
_
#slodkiciezarblog #newbabygirl
#newborngirl #newborn #rodzew2019 #porod #polog #noworodek #szpital #kochamnajmocniej #worldoflittles #newlife #rodzew2020 #postpartum #postpartummom #birth #labor #instamama #instamatki #momtogs #newbaby #mymotherhood #motherhoodslens #momentsinmotherhood #moments_of_mom #mamabyc #babyboom #breastfeedingmom
 • Humorzaste dziewcze mi rośnie! Jak się coś nie podoba, to krzyczy głośno, aż w uszach dzwoni 🙈 z codziennym makijazem przeniosłam się na podłogę, bo przecież w samotności to ja już nie mogę. Muszę się dzielić zawartością kosmetyczki i tak tusze do rzęs mam już skrupulatnie poobgryzane 🤦‍♀️no ale to jedyne wyjście, jeśli chce się jakoś do ludzi upodobnić po nieprzespanej nocy. 
Nie ma co ukrywać, ma panna zamiłowanie do kosmetyków. Smarowanie po kąpieli też kocha ♥️ a teraz w okresie grzewczym kiedy skóra przesuszona to smarujemy się często nawet dwa razy dziennie. Kolejny raz wróciliśmy do emolientów @emotopic, które bardzo sprawdzają nam się w chłodniejszych okresach. Wcześniej przez kilka lat stosowałam je u Mikosia, który stałe miał nawroty stanów zapalnych skóry i tylko mocne natłuszczanie pozwalało złagodzić objawy, zwłaszcza preparatem 3w1.

A jak u Was? Też skóra dzieciaków słabo znosi to przesuszone powietrze? Jak sobie z tym radzicie? ♥️
.
#slodkiciezarblog #mamaicorka #mamąbyć #jestemmama #jestpięknie #pokojdziewczynki #pokojdzieciecy #pinknursery #nursery #babysroom #morningroutines #pinklover #wyprawka #kącikdziecka #sypialnia #whitefurniture #bohobaby #instamamy #instamama #pielegnacja #instamatki #mojewszystko #mojedzieci #momblogger #moments_of_mom #momlife #motherhoodslens #kidsofig #cutebaby
 • Chorzy wszyscy, ale Starego poczucie humoru nie opuszcza. Siedzi, bezmyślnie scrolluje fejsiunia i nagle mówi do mnie:
O! Jest 20lecie Simsów. Ty chyba grałaś namiętnie w pierwszą wersję, kiedy byłaś młoda! 😃
.
Że co do cholery? No przecież ja nadal jestem młoda! Żebym ja mu nie zaczęła wypominać metryki i tego, że jak był młody, to gry na komputer wgrywało się z kaset 😜
.
BTW, przecież ja jestem MŁODĄ MAMĄ 😂
.
A teraz się przyznawać, kto też grał w pierwsze lub drugie Simsy? 😃 No ja uwielbiaaaaam! To wciąga jak zueeee, gorzej jak seriale z netflixa 😂
.
#familystories #dziecko #córeczka #kanapa #kanalakivik #kivik #ikeakivik #scandinavianhome #mojdom #piekniejest #mojemieszkanie #szarakanapa #poduszkidekoracyjne #poduszki #homedecor #homeinspiration #livingroom #livewithkids #slodkiciezarblog #babygirlinspiration #urwis #pilot #slodkiciezarblog #mojemiejsce #interiordesign #interior4u1 #mojedzieci #wnetrzazesmakiem #cutebaby
 • Witaj Luty ♥️ wiem, że to będzie dla nas wspaniały miesiąc, bo przecież już za dwa tygodnie będziemy świętować roczek tej małej damy!
.
Także na ten miesiąc życzyłabym sobie zdrowia, bo jeszcze walczymy z kilkoma tematami i.... Śniegu z mrozem w pakiecie! No sanek mi się chce! ❄️
.
A Wy czego sobie życzycie w lutym? ♥️
.
#slodkiciezarblog #mybabygirl #bohobaby #flowermotive #winterwonerland #snieg #zima2020 #zimawmiescie #luty #hellofebruary #february #dziecko #niemowle #niemowlak #babyboom #babygirlinspiration #babystroller #stroller #familystories #icandymoment #icandypeach #instamama #instamatki #weekend #jestemmama #newbielovers #motherhoodslens #motherhoodinspiration #cutebaby #justbaby
 • Zimaaaa! Śnieg ❄️❄️❄️
Nie sądziłam zs zobaczę go w mieście w tym roku! A jednak 🙂
.

No dobra! Stary vel insta mąż w pracy, a że nie mogłam odpuścić pierwszego śniegu Igusi, to zdjęcie musiałam zrobić swoją własną osobista insta ręką 😅😂
.
No ale prawda jest taka, że Stary bardzo rzadko robi mi zdjęcia .mam masę fotek dzieci na telefonie, ale ja sama na zdjęcia rzadko sie zalapie Bida Panie, no! Tylko selfjacze w lustrze ale do albumu no to już niekoniecznie pasują. 🙃
.
A u Was jak? Też się doprosić zdjęć nie możecie, a jak już są to siara komuś pokazać, bo wychodzą typowe #męskiekadry? 😂
.
#zimawmiescie #warszawa #polskamatka #matkapolka #matkawariatka #dziecko #january2020 #styczeń2020 #ootdmom #śpiworek #newbielovers #mommysgirl #instamatka #instamama #córeczka #mojewszystko #mojedzieci #winterinthecity #blogparentingowy #parenting #slodkiciezarblog #wozekdzieciecy #wózek #babystroller #icandypeach #icandymoment #moments_of_mom