TOP
DZIECKO POLECANE

Korzyści dla dzieci z umuzykalniania od najmłodszych lat

Pamiętam gdy będąc w jeszcze w ciąży przeczytałam, że dzieci już w łonie matki słyszą i reagują na muzykę. Już wtedy zdarzało mi się przyłożyć słuchawki do brzucha i włączyć kojące dźwięki pięknych kołysanek lub przytulnych ballad. Najczęściej były to piosenki Norah Jones, które od zawsze na mnie działały wyciszająco i usypiająco. Potem, gdy Miko był już po drugiej stronie brzucha, widziałam, że wspaniale reaguje na muzykę “z brzucha”.

Kiedy Mikuszon miał dosłownie kilka miesięcy puszczaliśmy płyty z piosenkami dla dzieci i śpiewaliśmy mu przeróżne piosenki. Muzyka niesamowicie na niego działała – momentalnie cały się rozpromieniał. W ciągu dnia zwracała jego uwagę, wieczorem śpiewne przez nas kołysanki pozwalały szybko ułożyć go do snu (serio, stary to głos). 🙂

Dziś już jak przystało na kilkuletniego zucha, ma dosyć obszerny repertuar piosenek – od takich całkiem dziecięcych po te bardziej dorosłe, ale pojawiające się np. w bajkach Pixara. Z Aut oczywiście piosenki na czele, a potem z Krainy Lodu. Swego czasu nawet Natalia Nykiel była grana, a co!

Nie żebym była ultra geekiem rodzicem, ale lubię trochę tej mądrości w wychowywaniu dzieci. Nie żeby zaraz tem eko sreko, bez przesady, bo uważam że wszystko musi być ze zdrowym rozsądkiem. Ale ten temat muzyki u nas nie przepadł na piosenkach wyłącznie. Gdzieś w miedzy czasie nasze przedszkole zrobiło taki tydzień muzyczny. Mikuszon przyniósł do domu tamburyn zrobiony z dwóch sklejonych tekturowych talerzy i wypełniony ryżem czy kaszą. Pomysł zabawy był zacny, lecz zanim Mik się rozkręcił z zabawą, to cała brzęcząca wkładka zdążyła ozdobić wszystkie podłogi w domu.

Jego rosnące zainteresowanie muzyką, śpiewem i instrumentami i mnie bardzo zaciekawiło. Zgłębiając temat zabawy instrumentami muzycznymi oraz rozwoju dziecka poprzez muzykę dowiedziałam się, że dzieci (wszystkie!) rodzą się z słuchem absolutnym, co w praktyce oznacza, że potrafią bezbłędnie rozróżniać dźwięki. Jednak ten niepielęgnowany skill z czasem po prostu zanika. Jeśli chcemy, aby dziecko cieszyło się tą umiejętnością również w przyszłości i miało np świetny słuch do melodii, pomogą w tym wszelkie zabawym muzyczne, śpiewanie czy właśnie nauka gry na instrumencie.

To co do mnie mega przemawia to fakt, że dzieci mające dużą styczność z muzyką, a zwłaszcza próbujące swoich sił w graniu na instrumentach mają zdecydowanie rzadziej problemy z koncentracją i bardziej rozwiniętą koordynację wzrokowo – ruchową. No ale z tą koncentracją to zdecydowanie dzieci praktykujące regularną naukę gry na instrumentach.

Umuzykalniane dzieci bardziej też chłoną naukę języków obcych niż ich nie muzykalni rówieśnicy i lepiej rozwijają intelekt. Dotyczy to też rozwoju mowy u mniejszych dzieci, takich właśnie maluchów. A im młodsze dziecko, tym oczywiście mamy większy wpływ na kształtowanie słuchu muzycznego, a co za tym idzie rozwoju emocjonalnego oraz właśnie intelektu. W przyszłości te właśnie dzieci lepiej będą radzić sobie z egzaminami, stresem.

A więc uogólniając muzyczne zabawy można śmiało potraktować jako inwestycję w rozwój.

Nie trudno więc się domyśleć, że postanowiłam rozwijać tę pasję, choć przede wszystkim bez presji nauki. Zabawa i jeszcze raz zabawa. Na tym etapie to raczej brzdąkanie i delikatne szarpanie strun niż jakaś starannie zagrana melodia, ale dużą frajdę sprawia samo próbowanie. Ja oczywiście z moim słuchem absolutnie nie absolutnym uczę Mikuszona grać jakieś proste melodie, a dla niego to super zabawa. Zwłaszcza, kiedy grają z nim mama i tata, jak prawdziwy zespół muzyczny. No i dla nas też frajda, w końcu jako dziecko skrycie marzyłam, żeby nauczyć się grać na pianinie.

Pierwsze skoki za płoty robiliśmy z bębenkiem. Zabawa przednia, uczy wybijania rytmu. Oczywiście żadne dziecko nie ogarnie wybijania rytmu, zwłaszcza trzylatek, no ale już uderzanie byle szybciej byle głośniej to już zupełnie inna historia. I tu niespodzianka – bębenek Janod jest dziecioodporny. Przetrwał bez najmniejszego uszczerbku.

Na drugi rzut poszedł cału zestaw muzyczny, czyli przede wszystkim gitara. Wystarczyło, że Mikuszon obejrzał raz bajkę Rock Dog o psie, który został gwiazdą rocka, a już zapragnął mieć własną gitarę. No i ukochany wujek gra na gitarze elektrycznej.
Jego radość na gitarę nie do opisania. Na początku bawił się pokrętłami, a więc Tata po każdej zabawie dostrajał gitarę na nowo. Teraz gra jak prawdziwy rockman :). Oczywiście Miko, nie Tata. My raczej bijemy brawo.
Razem z gitarą w zestawie są jeszcze organki, z którymi i maluch sobie poradzi. Oraz trąbka, kołatka i tamburyn.

Na koniec hit hitów – wspaniałe pianino Janod. Nie żebym miała coś do keyboardów. Ale to pianino ma w sobie coś. Przede wszystkim jest wspaniałym drewnianym instrumentem, a nie kawałkiem plastiku. Jest zdecydowanie dostosowane do małych dziecięcych rączek. Wydaje przepiękne dźwięki, które mały muzyk może wydobyć przyciskając aż osiemnaście klawiszy. Jesteśmy z Mikiem w nim absolutnie zakochani.

Najwspanialsze jest to, że widzę, jak coraz bardziej zabawa przeradza się w pasję. Miłość do muzyki rośnie, może kiedyś zapragnie grać na prawdziwym instrumencie, kto wie? Narazie dajemy mu szansę poznania świata muzyki i stawiamy na dobrą zabawę.

Czerwone pianino Janod do kupienia TUTAJ
Zestaw instrumentów Janod do kupienia TUTAJ
Bębenek drewniany Confetti to kupienia TUTAJ

Ania Brzozowska

Cześć, mam na imię Ania i bardzo się cieszę, że mogę gościć Cię na moim blogu. Jeśli spodobało Ci się tutaj, to zostań z nami na dłużej, będzie nam bardzo miło :) Polub slodkiciezar.pl na Facebooku Polub slodkiciezar.pl na Instargarmie Do zobaczenia! :)

«

»

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

  • Mam do Ciebie pytanie - ile robisz dla siebie? Czy jako Mama pamiętasz o sobie? Ja szczerze przyznam, że miewam z tym problem, bo zawsze są dzieci, dom, a na końcu ja. Brzmi znajomo?
.
Kojarzysz procedurę przekazywania instrukcji bezpieczeństwa w samolotach przed lotem? Stewardesy zawsze mówią, że kiedy wypadną maski, najpierw maskę należy założyć sobie, a potem dziecku. Dlaczego? Bo jeśli z braku tlenu stracisz przytomność, to nie będziesz w stanie zadbać o dzieci. Dokładnie tak samo jest w prawdziwym życiu. Trzeba zadbać o siebie, o swoje zdrowie i raz w roku wykonać usg piersi, cytologię i badania krwi. Dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś w tym roku, to to jest odpowiedni moment. ♥️
.
#slodkiciezarblog #mamswójczas #zczułościądosiebie #raknroll #dzienmatki #boskiematki #jestemmama #mamadwojki #instamama #bedemama #mamablogger #ootd #polskamatka #polskadziewczyna #maj #brunetka #brunette #polskakobieta #tv_living #ootdinspo #denimidea #stylowamama #coolmama
  • Macierzyństwo jest piękne,  choć przepełnione skrajnymi emocjami. Z jednej strony to niewyobrażalną miłość, której nigdy wcześniej nie czułam, troska, radość, z drugiej strony strach o nich, o ich bezpieczeństwo, przyszłość, a czsame frustracja, zmęczenie. To śmiech, zabawa, czasem krzyk i płacz. Macierzyństwo to niezwykłą umiejętność leczenia bólu buziakiem, i kojenia przytuleniem.
.
Bo prawda jest taka jak mówią - mama może zastąpić każda osobę, ale nikt nie zastąpi mamy ♥️
.
Kiedyś to święto było zarezerwowane dla mojej Mamy, dziś jest naszym wspólnym, ale dla mnie jeszcze wazniejsym właśnie ze względu na nią . 💕
.
Dziś to co najważniejsze chciałabym powiedziec, to to, że kocham moje dzieci ponad wszystko. Ze je mam. Bo gdyby nie one, nie byłabym Mamą i choć byłabym bardziej wypoczęta, to nawet w połowie nie tak szczęśliwa. 💕
.
Kochane Mamuski, wspaniałości Wam życzę w tym naszym dniu, i nie zapominajcie o sobie.
.
#motherslife #motherhoodslens #mothersday #dzienmamy #dzienmatki #mojewszystko #mojedzieci #karmieniepiersią #mamakp #breastfeedingmom #breastfeeding #igkids #slodkiciezarblog #rodzinatojestsiła #rodzina #motherhoodinspiration #polskamama #polskamatka #instamatka #instamatki #26maja #blogerka #mojemiejsce #towlasniemilosc #goodvibesforyou
  • Narodowa kwarantanna sprawiła, że rozkochałam się w zamawianiu wszystkiego do domu. Z ciuchami najczęściej nie trafiam z rozmiarem, więc skupiam się na jedzeniu, rzeczach do domu i.. zabawkach. Te ostatnie mają magiczną zdolność "kupowania" czasu dla siebie, na kawę, kawałek ulubionego serialu czy parę stron książki. ☺️ A jesli już jesteśmy przy serialach, to właśnie skończyłam polecony przez @milabyli Kalifat. I powiem Wam, że to były trzy najbardziej stresujące wieczory ostatnich tygodni.🙈 Serce biło mi jak oszalałe za każdym razem, kiedy jedna z głównych bohaterek Pervin sięgała po telefon w ukryciu przed mężem.
Serial genialny, każdemu polecam i czekam na kolejny sezon 🙃
A Wy oglądałyście? Podobał się Wam?
_
#slodkiciezarblog
#córeczka #kidsroominspiration #kidsinspo #babynursery #pinknursery #babyroom #babyofig #kinderzimmer #kinderkamer #kinderzimmerdekoration #pokojdziewczynki #pokojdzieciecy #baldachim #thisjoyfulmoment #kącikdziecka #kacikniemowlaka #interior4u1 #polskiedziecko #zabawa #zabawkiniebanalne #zabawkidrewniane #janodnadziendziecka #kulodrom #babyinterior
  • Powoli otwierają przedszkola, dziś na stories u @dominikabrojewska widziałam, jakiebsrodki zostały zastosowane, by przedszkolaki zachowały odstęp - taśmami wyklejone strefy dla każdego z dzieci, z których najwyraźniej nie będą mogły wychodzić. I zgadzam się, że po tym doświadczeniu dla dzieci pkole nie będzie już przyjemnością.
.
Ja jakoś nie wyobrażam sobie fundować swojemu dziecku takiego stresu. Zostaliśmy w domu razem. Dla nikogo z nas czas epidemii nie będzie czasem wspaniałych wspomnień, ale wazne żebyśmy czuli się bezpiecznie. Wy też tam czujecie? 💕
.
#slodkiciezarblog #mamaidzieci #mojedzieci #mojdom #mojewszystko #brunetka #brunettegirl #childrens #childhoodeveryday #matkapolka #matkawariatka #jestdobrze #kuchnia #białakuchnia #kuchniaikea #domowerewolucje #domoweinspiracje #czasnakawe #instamatki #instamatka #familystories #familyfirst #rodzinatojestsiła #rodzina #warszawa #polska  #coffeebrake #dailyblog
  • Przyszło nam żyć w trudnych i dziwnych czasach. 😪 Ostatnie parę tygodni właściwie zniknęłam z social mediów i okopałam się w domowym zaciszu próbując przetrawić nową rzeczywistość. Separacja i to stałe poczucie, że na każdym kroku trzeba być ostrożnym sprawiło, że tęsknię. ♥️ Codziennie, w każdej chwili. Za tyloma rzeczami, stanami, chwilami. I za bliskimi. Za nimi najbardziej. Za ciepłem policzka, za przytuleniem. I choć za moment będziemy o krok bliżej do normalności, to wszystko to nadal będzie inne niż to co znane i komfortowe. Cały czas się zastanawiam, czy kiedykolwiek będzie już naprawdę normalnie. 🤷‍♀️
Czy Wy też tak czujecie? Za czym tęsknicie najbardziej? 💕
.
Na blogu od paru dni wpis pełen moich przemyśleń związanych z tą całą sytuacją 💞 tak bardzo z serca. Zajrzyjcie. Link znajdziecie w BIO. ✌🏻
.
#slodkiciezarblog #covid_19 #quarantinemode #quarantinelife #blogger #maska #maseczka #maseczkaochronna #maseczkanatwarz #ochrona #bezpieczeństwo #polskamatka #polskadziewczyna #instamatka #instamamy #tęsknota #ootdmom #ootd #warszawa #jestemmama #kwiecień2020 #kwiecień #safetyfirst #simplylife
  • Powoli kończymy kolejny dzień w kuchni. W piekarniku dochodzą bajgle ♥️ a do bajgli dziś będzie ziołowa pasta jajeczna i wędzony kozi ser. Dla takich smaków kocham gotować ☺️
.
Na blogu czeka na Was wpis z przepisem na te pastę i na ziołowe leniwe z masłem szałwiowym, o które pytałyście po tym, jak pokazałam je w relacjach. Są proste w przygotowaniu, przepyszne i w sam raz na na urozmaicenie obiadów. 🌿✌🏻
A wszystkie te pysznisci zjedzą też najmniejsi ☺️
Link tradycyjnie w BIO. .
#ziołazamiastsoli #szybkieprzepisy #gotujebolubie #prosteprzepisy #conaobiad #blw #gotujemy #babycook #zioła #pomyslnaobiad #zdrowegotowaniezbeaba #slodkiciezarblog #kuchnia #kuchniaikea #białakuchnia #gotowanie #gotowaniedladzieci #szybkiobiad #pomyslnasniadanie #pomysłnaśniadanie #blogparentingowy #dailyblog #polskamama #kulinarneinspiracje #pyszne
  • Pora zacząć weekend ✌🏻
Ja oczywiście bede robić to co robię każdego dnia, czyli maraton między kuchnia a pralką, u Was tak samo? 😅 Od poniedziałku znów lasy otwarte, będziemy spacerować 🌿 i cieszę się, że zmierzamy w kierunku zwiększania swobody, ale i tak ciężko będzie w tej nowej rzeczywistości, tak dalekiej od normalności. Jak się z tym czujecie? 🤷‍♀️
.
#slodkiciezarblog #igkids #kidsofig #myson #cuteboy #childrens #childhoodeveryday #interior4u #kanapa #salon #livingroom #pillow #instamamy #matkapolka #matkawariatka #warszawa #warszawskamama #kidsootd #mymotherhood #quarantinemode #quarantinelife #kwarantanna #synek #kidsinspiration #happyKids #chillout
  • No i po świętach 🐇🌿
Dziś usłyszałam, że niebawem wracamy do życia, że stopniowo niedługo wszystko zacznie się otwierać 🙃 i wiadomo, że to wszystko będzie kusić dostępnością, a jak! 🙈
Ja marzę o wizycie u fryzjera, a Wy?
.
Moja mała dziewczynka rośnie w oczach, pięknie chodzi, wiec zaczynam rozglądać się za bucikami. Polecicie gdzie kupię piękne pierwsze buciki? 💕
.
#slodkiciezarblog #mysweetbaby #babyofig #coolkids #mailegworld #maileg #instablog #dailyblog #happybaby #instamatka #instamamy #motherhoodslens #momtogs #jestemmama #mojewszystko #mojedzieci #kochamnajmocniej #kanapa #kanapakivik #szarakanapa #poduszkidekoracyjne #poduszki #pillow #interior4u1 #matkapolka #polskamatka #polskiedziecko #rodzew2019