Wybór żłobka dla dziecka jest trudniejszy niż wybór wyższej uczelni, serio. O ile przy wyborze studiów sprawdzasz czy odpowiada Ci program oraz renoma szkoły, o tyle przy wyborze opieki dla dziecka w tak wczesnym okresie jego życia musisz wiedzieć niemal wszystko, bo przecież maluch za wiele Ci nie powie.
Oczywiście obserwacja dziecka to absolutna podstawa, ale to zwykle następuje już po wyborze żłobka. Nie pozostaje nic innego, jak przygotować sobie listę pytań i dokładnie przepytać osobę, która przedstawi Ci Wasz potencjalny żłobek – przeważnie jest to dyrektor lub właściciel. Podstawa to dobrze przygotować się do spotkania i zapytać o wszystkie “czułe” kwestie, który mogą mieć istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo malucha ale też i Wasze, a także wszelkie możliwości korzystania z placówki.
Ponieważ ja już mam za sobą cały ten risercz i wywiady / spotkania w kilku miejscach, pozwól że podam Ci takiego gotowca, który może okazać się przydatny na etapie Twoich poszukiwań.
Poniższa lista składająca się z dwudziestu sześciu pytań, towarzyszyła mi na wszystkich spotkaniach i pozwoliła poznać zarówno obiekty, w których placówki były zlokalizowane jak i pomogła uzyskać dosyć szczegółowy obraz funkcjonowania takiego żłobka:
Finanse
1. Wpisowe – jaki jest koszt i co się w nim zawiera, innymi słowy czy jest to tylko koszt zaklepania dla dziecka miejsca (sic!) ? Czy w ramach tej kwoty zakupiona zostanie jakaś część wyprawki? (np. pościel, śliniak, nocnik etc.?)
2. Jaki jest koszt miesięczny z wyżywieniem (poproś też o podanie jednostkowej stawki żywieniowej)? Czy zawiera się w tym koszcie opłata pielęgnacyjna (o ile jest)?
3. Czy w czasie wakacji/ferii żłobek oferuje jakieś upusty, gdy dziecko jest nieobecne od 2 tygodni do miesiąca? Jeśli tak, to jakie?
4. Jeśli dziecko jest dłużej nieobecne z powodu choroby, to czy koszt miesięczny jest obniżany? Przy jakiej nieobecności i o ile?
Wyżywienie
5. Czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy też dostarczane przez firmę cateringową? Kto jest dostawcą?
6. Czy menu jest dostosowane do maluchów (bez soli, niedosładzane np. herbatki) ? – warto poprosić o przykładowy tygodniowy jadłospis.
7. Czy dzieci są karmione? Jak wspomagana jest nauka samodzielnego jedzenia?
Plan dnia
8. Ile godzin dziecko może dziennie przebywać w żłobku w ramach abonamentu?
9. W jakich godzinach żłobek pracuje?
10. Jak wygląda plan dnia? Poproś o przykładowy plan.
11. Jak wyglądają zajęcia i zabawy dla dzieci? W jaki sposób są prowadzone?
12. Czy wszystkie dzieci śpią o tej samej porze, czy też podejście do drzemek dzieci jest elastyczne np. dziecko może spać w tych samych porach co dotychczas w domu?
Higiena
13. Czy dzieci mają myte ząbki?
14. Jak szybko dzieci są nocnikowane? W jakis sposób utrzymywana jest higiena nocników? Czy Panie opiekunki wspierają przy odpieluchowaniu dziecka?
Kadra
15. Na ile dzieci przypada jedna opiekunka? I ile dzieci przeważnie równocześnie przebywa w żłobku? (wiadomo, część dzieci zawsze jest chora)
16. Jakie przygotowanie do pracy mają opiekunki? Czy mają np. kursy pierwszej pomocy, są po studiach pedagogicznych etc?
Adaptacja
17. Jak długo trwa adaptacja? Jaki jest jej przebieg?
18. Czy na czas adaptacji żłobek zapewnia wyżywienie, czy jednak o to musi zatroszczyć się rodzic?
19. Czy adaptacja jest płatna? Jeśli tak, to jaki jest to koszt?
Inne
20. Jakie zaświadczenia są wymagane przez żłobek?
21. Ile max osób można upowarznić do odbioru dziecka?
22. Co powinna obejmować wyprawka?
23. Czy obiekt jest przystosowany do dzieci – odpowiednie zabezpieczenia? (zabezpieczone schody, chemia gospodarcza poza zasięgiem rąk etc)
24. Jaki jest statut żłobka? Czy jest on rzeczywiście żłobkiem, czy klubikiem malucha, a może działa na zasadzie opiekunów dziennych? Jeśli macie wątpliwości lub odpowiedzi są nie jasne, warto poprosić o wgląd do dokumentów dot. statutu żłobka – na jakiej zasadzie działa. Masz prawo to wiedzieć.
25. W co trzeba dziecko wyposażyć? (pieluszki, chusteczki, ile zmian ubranek, kosmetyki, kubek, butelka, mleko etc.)
26. Zajęcia dla dzieci. We wszystkich tego typu placówka standardem powinny być zajęcia plastyczne realizowane z pomocą opiekunek (pozytywny wpływ na rozwój motoryki mniejszej i zmysłów), rytmika, teatrzyki dla dzieci, w niektórych żłobkach dla starszaków realizowana jest dogoterapia, zajęcia kulinarne, nauka języka angielskiego i wiele wiele innych. Każdy żłobek powinien dysponować do wglądu planem zajęć wspierających rozwój dzieci, wszak nie jest on przechowalnią dzieci, a placówką oświatową.
To wszystkie pytania, które zadawałam na spotkaniach. Mam nadzieję, że okażą się dla Was pomocne i ułatwią Wam podjęcie decyzji.
Jeśli wg Was coś pominęłam, dopiszcie to proszę w komentarzach 🙂

Cześć, mam na imię Ania i bardzo się cieszę, że mogę gościć Cię na moim blogu.
Jeśli spodobało Ci się tutaj, to zostań z nami na dłużej, będzie nam bardzo miło 🙂
Polub slodkiciezar.pl na Facebooku
Polub slodkiciezar.pl na Instargarmie
Do zobaczenia! 🙂
16 komentarzy
Jagoda
12 lutego 2019 at 16:37swietne ! dzieki bardzo !
kiki
8 stycznia 2019 at 10:49Ja zaraz idę i trochę się boję. Choć mam wrażenie, że mojej córce się tam spodoba bo bardzo sprawna fizycznie i odważna, tylko początki mogą być trudne bo 99% spędza z rodzicami i stała się ostatni strasznie mamusina. Pytanie jeszcze czy jej nie wyrzucą bo uwielbia łobuzować i kraść innym dzieciom zabawki :p
A odnośnie pytań to ja dopisałam sobie jeszcze “czy/jak często wychodzi się z dziećmi na spacer/plac zabaw” i drugie odnośnie kwestii smogu “czy jest on monitowany i czy podejmują odpowiednie kroki” oraz “czy mają oczyszczacz”
Andzelika
31 sierpnia 2018 at 10:10Za godzinę mam wizytę w żłobku- chyba umrę ze strachu, ale bez tej listy bałabym się jeszcze bardziej
Ania Brzozowska
3 września 2018 at 16:21Mam nadzieję że lista pomogła i gładko poszło 🙂
Ewa
4 czerwca 2018 at 04:41Osobiście postawiłam na opinie w internecie i warto było.
Wybrałam Klub Łączka Bączka w Szczecinie i nie żałuje.
Agnieszka Wal
4 kwietnia 2018 at 14:41Super! Za godzinę mam spokanie w żłobku, o częśc rzeczy na pewno bym nie spytała, a tak to mam gotową kartkę, a co! 🙂
Edyta
20 listopada 2017 at 08:26Moim zdaniem pierwsze to należy kierować się opiniami w internecie.
Pytania późniejsze, to : wyżywienie, oferta edukacyjna, czesne.
Ja na tej podstawie wybrałam Little Giants Mali Giganci Pszczyna.
Wypadek w żłobku – Brzozóweczka
6 lipca 2016 at 16:17[…] O tym na co zwrócić uwagę przy wyborze żłobka i o co zapytać na pierwszym spotkaniu pisałam tu. Niezależnie od riserczu (bo możemy przecież wybrać najlepszy żłobek jaki tylko jest), trzeba […]
Mamapasjioddana.pl blog
24 maja 2016 at 22:24Te same pytania zadałam przed posłaniem do przedszkola, niby wszystko wiedziałam co chciałam się dowiedzieć, ale strachy na łachy i tak były 🙂 niepotrzebnie
Brzozóweczka
30 maja 2016 at 22:53Tak to jest że chciałybyśmy i żłobek / przedszkole i domowe warunki. Strach się pojawia, ale dzieci szybko się adaptują do nowych warunków i przeważnie chodzą do żłobka/przedszkola z uśmiechem 🙂
Macierzyństwo-raz!
30 stycznia 2016 at 02:05Wpis w sam raz dla mnie. Mamy jeszcze trochę czasu, ale w marcu/kwietniu będziemy wybierać żłobek 🙂
Brzozoweczka
1 lutego 2016 at 23:40O to prawie już 😉 Powodzenia w poszukiwaniu tego idealnego żłobka 🙂
Kasia Harężlak
9 grudnia 2015 at 13:32Bardzo fajna lista. Połowy pytań nie zadałam a już mam podpisaną umowę – oops 🙂
Brzozoweczka
9 grudnia 2015 at 22:10na pewno dokonałaś dobrego wyobru – my matki mamy ten instynkt 😉
F.
8 grudnia 2015 at 15:03Dzieki wielkie! Jutro idziemy na nasza pierwsza wizyte w klubie malucha. O wiekszosci z tych rzeczy nawet bym nie pomyslala. Teraz z pewnoscia bedzie nam latwiej. I wersja do druku! 🙂
Ania Brzozowska
8 grudnia 2015 at 16:58Trzymam kciuki 🙂