TOP
DZIECKO POLECANE

Jak rozwijać motorykę małą u dzieci?

Zanim zostałam mamą, pojęcia nie miała, co oznaczają terminy motoryka mała i duża. Gdzieś mi ten termin się obił o ucho jedno czy drugie, ale z racji zainteresowań skupionych bardziej wokół książek, zakupów czy podróży, stanowczo wyparłam ten temat z kręgu tematów do zbadania. Zwłaszcza, że bardziej kojarzył mi się ze znajomymi freakami z siłowni, a ja ze sportów to tylko pływanie i rower. I tyle w sumie. Więc na huk mi ta motoryka była.

Temat wrócił jak bumerang dopiero, gdy zostałam mamą i rozpoczęliśmy rehabilitację, na której te dwa słowa padły kilkukrotnie. Wówczas pożeniłam termin z rodzicami, którzy go używali i zdałam sobie sprawę, że to wcale nie chodzi o jakieś gimnastyczne wygibasy i cuda na kiju na siłowni, a rozmowy dotyczyły prawidłowości rozwoju u ich dzieci. Jak to mówią, głuchy co nie usłyszy to dopowie. Brawo ja! Jestem pewna, że wszystkie lub zdecydowana większość z Was wie, że motoryka mała odnosi się do ruchów rączkami, paluszkami czyli wszelkiego typu ruchów dłoni, typu obejmowanie, chwytanie poruszanie itd. Motoryka duża to już inna para kaloszy, czyli uogólniona umiejętności sprawnego poruszania i koordynacji ruchów kończyn, które przekładają się skakania, biegania, pływania itd.

Co to ta motoryka mała? Po co ją ćwiczyć?

Ano po to, by doskonalić regulowanie napinania mięśni, naprzemiennie rozluźniając i napinając, przydatne np przy późniejszej umiejętności pisania. Również do nauki płynności ruchów rąk (nadgarstków, ramienia i przedramienia), ale także do wytworzenia nawyków wykonywania ruchów od prawej do lewej oraz umiejętności malowania i rysowania.

W obecnych czasach coraz częściej i więcej mówi się o zaburzeniach motoryki zarówno małej jaki dużej. Niestety my rodzice miewamy na to niekiedy wpływ, bo pochłonięci pracą i obowiązkami, sadzamy dziecko przed bajkami na całe godziny zamiast zaproponować mu jakieś formy ciekawej zabawy. My na telefonie, w biegu a dziecko z tabletem. I to serio nie jest żart. W obecnych czasach w niektórych domach to niestety codzienność.

Na szczęście już takie placówki oświatowe jak żłobki mają w programach zabawy i zajęcia rozwijające zręczność dłoni maluszków. To duża ulga dla zapracowanych rodziców, ale warto zacząć  dużo wcześniej, właściwie jak najwcześniej. Prawda jest taka, że problemy z motoryką małą i dużą w dzieciństwie, często przekładają się na późniejsze problemy w szkole.
I teraz najlepsze! Zajęcia oraz zabawy wspomagające rozwój motoryki małej to czysta przyjemność, serio. I dla rodzica i dla dziecka to świetna zabawa, z wiekiem oczywiście coraz bardziej kreatywna, ciekawsza. Oczywiście nie  chodzi o to by stać nad dzieckiem z batem i narzucać mu konkretną zabawę, ale warto rozbudzać różne zainteresowania, proponować różne rodzaje zabaw, bo to zaprocentuje na przyszłość większym zaangażowaniem i chęciami do zabaw kreatywnych, które nam rodzicom dadzą chwilę, chociażby na tę kawkę, czy załatwienie kilku spraw.

No dobra, to teraz o tych zabawach, zajęciach. Dużo tego jest, więc łatwo można coś znaleźć i dopasować, zarówno dla maluszków jak i starszaków. No i co najważniejsze – to kopalnia pomysłów na czas, kiedy dziecko choruje i siedzimy z nim w domu. Ze starszakiem można zaliczyć wszystkie, od A do Z.

Wkładanie kubeczków, przelewanie, przesypywanie.

Najogólniej mówiąc zabawy w wannie z wodą, przesypywanie piasku w piaskownicy dla starszaków (rozwój siły i precyzji dłoni) i zabawy z piramidkami / wieżami z kubeczków. Te kubeczki to chyba jedna z najpopularniejszych zabawek dla maluchów. Gdy Miko miał około roku, ustawialiśmy te wieże z kubeczków bez końca. Najpierw jeden na drugim, potem wkładaliśmy jeden w drugi i tak codziennie po tysiąc razy, za każdym razem bijąc brawo.

Również przesypywanie dłonią ziarenek kasz, grochu, przekładanie makaronów z pudełka do pudełka. Jedną z fajniejszych domowych zabaw jest sortowanie makaronu. Do jednej miski wsypujemy np trzy rodzaje makaronu np. kokardki, świderki i rurki, pokazując dziecku jak je sortować do trzech pojemniczków. To świetna zabawa poznawcza, pozwalająca na rozwój chwytania, ale również dostrzegania różnic między przedmiotami.

Zabawy paluszkowe i rymowanki

“Idzie kominiarz po drabinie…” To jedna z naszych ulubionych rymowanek, przy której zawsze świetnie się bawimy. Wiele z nas zna je ze swojego dzieciństwa, a warto je przypominać. Takie zabawy uczą wrażliwość na dotyk, wymagają różnorodnych ruchów dłoni  i są okazją do wspólnego śmiechu i przytulasków.

Malowanie, rysowanie

Pierwsze malowania możemy rozpocząć od farb do dłoni. Nic tak nie zachwyci dziecka jak możliwość wybrudzenia się od stóp do głów. Najłatwiej jest rozłożyć gazety bądź duży kawał papieru, rozebrać malucha do pieluchy i pozwolić mu malować paluszkami, rączkami, odbijać dłonie. Frajda gwarantowana.
Kiedy przyjdzie pierwsze zainteresowanie malowaniem kredkami, można pomyśleć o specjalnych kredkach dla maluszków  – są w kształcie kul lub stożków. Kiedy rączka będzie już lepiej chwytać, można pomyśleć o tradycyjnych kredkach, ale odpowiednio większych. Na poczatku dziecięca sztuka będzie bardziej przypominała abstrakcyjną bazgrołę, ale dla nas rodziców to przecież najpiękniejsze obrazy. Warto rozbudzać dziecięcą wyobraźnię i pytać o rysunki, co przedstawiają itd. I chwalić, tym samym zachęcając.
Można również pomyśleć o tablicach kredowych – to również świetna forma rozwijającej zabawy. O tablicach więcej pisałam TUTAJ.

Lepienie, ugniatanie, wycinanie foremkami

Ciastolina, pucholina, piasek kinetyczny, to wspaniałe wynalazki. Najlepsze na brzydką pogodę za oknem, bo zajmują na długi czas. Można z nich lepić, budować, wycinać – to wszystko świetnie wpływa na rozwój zręczności oraz regulacji napinania mięśni dłoni.
Oprócz ciastoliny u nas świetnie sprawdza się wspólne wyrabianie ciasta na pizzę 🙂 Nie dość, że pyszna domowa pizza jest znacznie zdrowsza niż te zamawiane, to jeszcze zabawa przednia. Każde z nas robi swoją. Dla starszaków można też kupić drewniany wałek i zaangażować go np w wałkowanie i lepienie pierogów.

Kolorowanki

To już opcja dla bardziej pewnych dłoni, ale nawet mniejszym maluchom dużo radości sprawi mazanie po ukochanej śwince Peppie. Dla starszych będzie to świetna precyzyjnego operowania dłonią, by zmieścić się w zaznaczonych konturach.

Naklejki, wyklejanki

Naklejki, to chyba jedna z największych miłości maluchów. Obecnie można je kupić niemal wszędzie, zarówno w postaci arkuszy jak i książeczek z naklejkami. Samo odklejanie naklejki z arkusza może być już nie lada wyzwaniem. Wklejanie je na odpowiednie miejsce też nauczy precyzji. Dla bardziej twórczych dusz fajne będą wyklejanki. Wystarczy biała kartka, trochę wyciętych dowolnych kształtów z papieru kolorowego i klej. Posmarowany klejem papier maluch może wyklejać tak, jak tylko wyobraźnia go poniesie. Starszakom można zaproponować również, aby powydzierały kawałki papieru i powyklejały nimi kartkę, zamiast używać wyciętych kształtów.

Książeczki kreatywne

Możemy sięgnąć po książeczki kreatywne, gdzie na dziecko czekało będzie wiele zadań, np między innymi malowanie szlaczków, łączenie kropeczek, kolorowanie, łączenie w pary itd. Jeden z fajniejszych gotowców, zwłaszcza w podróży. Starszak poradzi sobie z nimi doskonale, ale dwulatek będzie wymagał już wsparcia i pomocy.

Nawlekanki, suwaki, zapinanie guzików i inne

To już zdecydowanie dla starszaków, gdyż nawlekanie koralików na sznurek wymaga zdecydowanie większej precyzji. Ale doskonale nauczy dziecko samodzielności i operowania paluszkami.
Natomiast suwaki, zamki, włączniki to świetna zabawa już dla mniejszych dzieciaczków. Tu zdecydowanie sprawdzi się tablica manipulacyjna / sensoryczna, którą możecie wykonać sami w domu, ale zdecydowanie lepiej zaangażować w to swojego partnera. Jeśli szukacie pomysłu na taką tablicę i instrukcji jak ją wykonać, to znajdziecie ją u Motheratorki – TUTAJ.

Puzzle, układanki, sortery

Układanie puzzli, wkładanie klocków do sortera, dopasowywanie kształtów to kolejne zabawy, dzięki którym dziecko uczy się myślenia, dopasowywania kształtów i oczywiście ćwiczy zręczność, celność, precyzję.
Tego typu zabawek jest całe mnóstwo, do wyboru, do koloru i wcale nie muszą być drogie. Puzzle dla dwulatków kupi się już od 10 złotych, natomiast wszelkiej maści sortery są świetnym rozwiązaniem dla mniejszych dzieci.

Instrumenty

Wydawanie dźwięków przez instrumenty jest dla maluchów czymś bardzo interesującym, dlatego też świetnie sprawdzają się takie zabawki jak gitara, tamburyn, cymbałki czy pianinko. Zabawa uczy dużej precyzji w uderzaniu w  dźwięki.

Niby proste zabawy, niby banały, ale mają olbrzymią moc, ona tkwi w nieskomplikowanych rzeczach. Często najbardziej wymyślne zabawki i zabawy się nie sprawdzają, bo dzieci kochają te najzwyklejsze, nie cudaczne, nie przekombinowane. Tak więc olej bajzel w kuchni, daj dziecku wysypać makaron i trochę kaszy, daj się wybrudzić mąką. Wyluzuj i ciesz się, bo właśnie rozwija motorykę małą, poznaje nowe kształty, konsystencje i tekstury. Daj się trochę wybrudzić farbą, wymazać flamastrem. Niech nauka jedzenia i brudzenie się przy tym na potęgę nie spędzają Ci snu z powiek, załóż śliniak z rękawami i nie martw się srylionem złośliwych plam. Tymczasem napij się kawy i podziwiaj – Twoje dziecko właśnie się uczy, rozwija nowe skille  i poznaje świat. Piękne to, prawda?

Ania Brzozowska

Cześć, mam na imię Ania i bardzo się cieszę, że mogę gościć Cię na moim blogu. Jeśli spodobało Ci się tutaj, to zostań z nami na dłużej, będzie nam bardzo miło :) Polub slodkiciezar.pl na Facebooku Polub slodkiciezar.pl na Instargarmie Do zobaczenia! :)

«

»

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Trochę przepadłam w tym tygodniu, storiesy zamilkły, ale to wszystko przez Starego! 🤷‍♀️ Miał urlop, a ponieważ na codzień wcale tego czasu nie ma za wiele, to celebrowalisny chwile razem z dziećmi w domu. Bo spokojny czas razem to w obecnych czasach olbrzymi luksus. Wiele rodzin ma go tylko w weekendy, albo co któryś weekend bo cały czas koszty życia idą w górę.
.
My na szczecie pracujemy tutaj, blisko, to wielkie szczęście! Niemniej jednak czasami trzeba się wylogować na trochę, nie świeci dzieciom telefonem po oczach, pobyć tak poprostu razem. Bo jak nie teraz to kiedy? Przecież oni zaraz dorosną..
.
Jak jest u Was? Macie dużo czasu dla siebie? Pamiętacie o celebrowaniu wspólnych chwil?
♥️
.
P. S.. Kończę już roczkowy spam, ale to zdjęcie bardzo chciałam tutaj mieć 🤩
.
#slodkiciezarblog #córeczka #mojedzieci #roczek #balony #balon #urodziny #birthdayaby #babygirlinspiration #poduszkidekoracyjne #poduszki #kanapa #ikeakivik #szarakanapa #salon #domowerewolucje #piekniejest #mójdom #scandinavianhome #scandinavianliving #scandibaby #interior4u1 #interiorinspo #livewithkids #livingroom #1yearsold #coolkids #kidsofig #motherslife
 • Uwielbiam ten Igowy kąt w naszej sypialni, ale coraz częściej myślę o tym, żeby jednak dzieci były już razem w osobnym pokoju. Coraz więcej się że sobą bawią, więc może to już czas? W głowie mam milion pomysłów na minutę, jak stworzyć dla nich wspólna przestrzeń 🙂
Zresztą w naszej sypialni mało miejsca na zabawki. 😅
.
Kiedy Waszw dzieciaki zmaiwszkaly we wspólnym pokoju? Lepiej razem czy żeby każde miało swój pokój?
.
#slodkiciezarblog #pinknursery #myhousebeautiful #kidsroomdecor #kinderzimmer #kinderkamer #interiorinspo #babyroomdecor #babynurserydecor #babynurseryideas #barnerom #nurseryinspo #interior4u1 #interior2you #barnrumsinspiration #bathroominspo #finabarnsaker #kidsinteriorlove #candidchildhood #mamablogger #kinderzimmerdekoration #pokojdziewczynki #pokójdzieciecy #domowerewolucje #piekniejest #mojdom #janodnaurodziny #zabawkidrewniane
 • Za nami 365 dni. 💕 Dni w których nieraz dokuczały kolki czy wychodzące ząbki. Przeplatane przez 365 poszarpanych nocy. 🌙 Dwie trudne hospitalizacje, gdzie jedna wyjątkowo dała nam w kość. Do końca życia nie zapomne jak wpadła do sali pielęgniarka i w jedym zdaniu wykrzyczala, sepsa, 2 antybiotyki, blok operacyjny. Nigdy nie mialam tak miękko w kolanach, a serce nigdy nie podeszło tak wysoko. 
Na szczecie ten rok to też tysiące uśmiechów, niezliczone okrzyki Mama! I moc przytulasków. 💞 I to właśnie najmocniej chce zapamiętać.
.
A jak Wy wspominacie pierwszy rok? .
Wczoraj świętowaliśmy 🎂 i było pięknie, magicznie. Prezenty ucieszyły, a tort okazał się prawdziwą miłością. Stary upiekł dla swojej małej księżniczki ♥️
.
P. S. Jeśli chcecie wiedzieć jak taki tort dla dzieci ogarnąć, dawajcie znać! ♥️
.
#slodkiciezarblog #urodziny #birthdaycałe #cakeforkids #torturodzinowy #tortdladzieci #mamaicorka #wypieki #wypiekidomowe #domowewypieki #homemadecake #babygirlinspiration #córeczka #niemowlę #niemowlak #salon #piekniejest #domoweinspiracje #białemeble #scandinavianhome #scandibaby #scandinavianliving #instamatka #instamatki #ootdmom #cutebaby #motherhoodslens #moments_of_mom #happyKids
 • Dokładnie rok temu, w mroźne popołudnie powiedziałam do Starego, że chyba sączą mi się wody i trzeba pojechać na IP to sprawdzić. Spakowaliśmy do samochodu torby i w 10 minut doejchalismy do szpitala 🚗. Tam w kilka chwil trafiłam na blok porodowy, bo okazało się, że trzeba szybko wywołać poród. Nie wiem czy to dlatego, że byłam już zmęczona ciągnącą się w nieskończoność ciąża czy może to, że to był drugi poród, ale w ogóle nie czułam strachu. Oksytocyna zadziała bardzo szybko i po nieco ponad 2 godzinach cholernie agresywnych i bolesnych skurczy na świat przyszłedl mój drugi najslodszy ciężar - Igusia. Nie przypuszczalam, że aż tak rozpuści moje serce. ♥️ Ten rok cudownie zmienił nasze życie. Ponownie dałam się pochłonąć wszechogarniajacemu oceanowi miłości. W końcu nasz obrazek stał się kompletny. Jesteśmy we czwórkę, dziś dla mnie to idealna liczba. 
W końcu ten rok tak bardzo zmienił mnie. Nabralam tak dużo potrzebnego dystansu i luzu. Bardziej pokochałam siebie. Dzięki niej. ♥️ Córeczko, jesteś naszym najsłodszym dopełnieniem. ♥️ Bądź zawsze tak uśmiechnięta i radosna. Niech Twoje marzenia zawsze się spełniają 😘 wszystkiego najwspanialszego ♥️
_
#slodkiciezarblog #newbabygirl
#newborngirl #newborn #rodzew2019 #porod #polog #noworodek #szpital #kochamnajmocniej #worldoflittles #newlife #rodzew2020 #postpartum #postpartummom #birth #labor #instamama #instamatki #momtogs #newbaby #mymotherhood #motherhoodslens #momentsinmotherhood #moments_of_mom #mamabyc #babyboom #breastfeedingmom
 • Humorzaste dziewcze mi rośnie! Jak się coś nie podoba, to krzyczy głośno, aż w uszach dzwoni 🙈 z codziennym makijazem przeniosłam się na podłogę, bo przecież w samotności to ja już nie mogę. Muszę się dzielić zawartością kosmetyczki i tak tusze do rzęs mam już skrupulatnie poobgryzane 🤦‍♀️no ale to jedyne wyjście, jeśli chce się jakoś do ludzi upodobnić po nieprzespanej nocy. 
Nie ma co ukrywać, ma panna zamiłowanie do kosmetyków. Smarowanie po kąpieli też kocha ♥️ a teraz w okresie grzewczym kiedy skóra przesuszona to smarujemy się często nawet dwa razy dziennie. Kolejny raz wróciliśmy do emolientów @emotopic, które bardzo sprawdzają nam się w chłodniejszych okresach. Wcześniej przez kilka lat stosowałam je u Mikosia, który stałe miał nawroty stanów zapalnych skóry i tylko mocne natłuszczanie pozwalało złagodzić objawy, zwłaszcza preparatem 3w1.

A jak u Was? Też skóra dzieciaków słabo znosi to przesuszone powietrze? Jak sobie z tym radzicie? ♥️
.
#slodkiciezarblog #mamaicorka #mamąbyć #jestemmama #jestpięknie #pokojdziewczynki #pokojdzieciecy #pinknursery #nursery #babysroom #morningroutines #pinklover #wyprawka #kącikdziecka #sypialnia #whitefurniture #bohobaby #instamamy #instamama #pielegnacja #instamatki #mojewszystko #mojedzieci #momblogger #moments_of_mom #momlife #motherhoodslens #kidsofig #cutebaby
 • Chorzy wszyscy, ale Starego poczucie humoru nie opuszcza. Siedzi, bezmyślnie scrolluje fejsiunia i nagle mówi do mnie:
O! Jest 20lecie Simsów. Ty chyba grałaś namiętnie w pierwszą wersję, kiedy byłaś młoda! 😃
.
Że co do cholery? No przecież ja nadal jestem młoda! Żebym ja mu nie zaczęła wypominać metryki i tego, że jak był młody, to gry na komputer wgrywało się z kaset 😜
.
BTW, przecież ja jestem MŁODĄ MAMĄ 😂
.
A teraz się przyznawać, kto też grał w pierwsze lub drugie Simsy? 😃 No ja uwielbiaaaaam! To wciąga jak zueeee, gorzej jak seriale z netflixa 😂
.
#familystories #dziecko #córeczka #kanapa #kanalakivik #kivik #ikeakivik #scandinavianhome #mojdom #piekniejest #mojemieszkanie #szarakanapa #poduszkidekoracyjne #poduszki #homedecor #homeinspiration #livingroom #livewithkids #slodkiciezarblog #babygirlinspiration #urwis #pilot #slodkiciezarblog #mojemiejsce #interiordesign #interior4u1 #mojedzieci #wnetrzazesmakiem #cutebaby
 • Witaj Luty ♥️ wiem, że to będzie dla nas wspaniały miesiąc, bo przecież już za dwa tygodnie będziemy świętować roczek tej małej damy!
.
Także na ten miesiąc życzyłabym sobie zdrowia, bo jeszcze walczymy z kilkoma tematami i.... Śniegu z mrozem w pakiecie! No sanek mi się chce! ❄️
.
A Wy czego sobie życzycie w lutym? ♥️
.
#slodkiciezarblog #mybabygirl #bohobaby #flowermotive #winterwonerland #snieg #zima2020 #zimawmiescie #luty #hellofebruary #february #dziecko #niemowle #niemowlak #babyboom #babygirlinspiration #babystroller #stroller #familystories #icandymoment #icandypeach #instamama #instamatki #weekend #jestemmama #newbielovers #motherhoodslens #motherhoodinspiration #cutebaby #justbaby
 • Zimaaaa! Śnieg ❄️❄️❄️
Nie sądziłam zs zobaczę go w mieście w tym roku! A jednak 🙂
.

No dobra! Stary vel insta mąż w pracy, a że nie mogłam odpuścić pierwszego śniegu Igusi, to zdjęcie musiałam zrobić swoją własną osobista insta ręką 😅😂
.
No ale prawda jest taka, że Stary bardzo rzadko robi mi zdjęcia .mam masę fotek dzieci na telefonie, ale ja sama na zdjęcia rzadko sie zalapie Bida Panie, no! Tylko selfjacze w lustrze ale do albumu no to już niekoniecznie pasują. 🙃
.
A u Was jak? Też się doprosić zdjęć nie możecie, a jak już są to siara komuś pokazać, bo wychodzą typowe #męskiekadry? 😂
.
#zimawmiescie #warszawa #polskamatka #matkapolka #matkawariatka #dziecko #january2020 #styczeń2020 #ootdmom #śpiworek #newbielovers #mommysgirl #instamatka #instamama #córeczka #mojewszystko #mojedzieci #winterinthecity #blogparentingowy #parenting #slodkiciezarblog #wozekdzieciecy #wózek #babystroller #icandypeach #icandymoment #moments_of_mom