TOP
mebendazole dose in pediatria €77.33
DZIECKO

Co robić w domu z dzieckiem? Pomysły, kiedy brak Ci pomysłu.

Od kilku tygodni jesteśmy w sytuacji, kiedy to wielu rodziców poszło na przymusowy home office i próbuje pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem. Dodajmy do tego, że izolacja od innych dzieci i brak możliwości wyskoczenia na plac zabaw  zdecydowanie nie pomagają. Dzieci są znudzone, rodzice sfrustrowani, a praca sama się nie zrobi. Zaczyna brakować pomysłu na to co robić, czym zająć dziecko. Z najmniejszymi maluchami ciężko przewalczyć jakieś dłuższe zajęcie, ale już taki cztero, pięcio czy sześciolatek to inna historia. Tutaj można już trochę poszaleć i wejść w kreatywne zabawy dla dzieci.

Kreatywne zabawy dla dzieci czyli jakie?

Najprościej mówiąc takie, które będą rozwijać kreatywność dziecka, np rysowanie, malowanie, kolorowanie, odkrywanie, lepienie, sklejanie, składanie, konstruowanie i wszelkiego rodzaju zabawy twórcze. Każde, które dają upust kreatywności. Dużo materiałów mamy w domu – papier, farby, kredki, masy plastyczne. Czasami możemy pokusić się o przerobienie rolki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym. Można też skorzystać z gotowych zestawów kreatywnych, które krótko mówiąc – kupią rodzicom trochę czasu potrzebnego do pracy. 

U nas cie ma dominującego rozwiązania, wszystko zależy od czasu którym dysponujemy. Łączymy całkowite DIY z pięknymi zestawami, co sprawdza nam się przy dłuższych izolacjach w okresach chorobowych.

Kreatywne zabawy dla dzieci po prostu ratują rodzica w kryzysie, pozwalają ugotować spokojnie obiad, ogarnąć choć cześciowo pracę. Nasz starszak ogląda też bajki, gra w gry lub układa puzzle, ale staram się utrzymać jakiś balans. No bo hej, wszystko jest dla ludzi. Ważne, by znać umiar.

Kreatywne zabawy dla dzieci, czyli co robić z dzieckiem

Sztuka składania, czyli Origami!

Jeśli chodzi o kreatywne zabawy dla dzieci z wykorzystaniem wyłącznie zasobów domowych, to to jest jedno z najciekawszych zajęć. W internecie można znaleźć setki instruktaży składania papierowych cudeniek. Poszukując pomysłów na takie zabawy najczęściej zaglądam na Pinteresta. To kopania inspiracji. 
Potrzebny jest tylko papier i dla młodszego dziecka rodzic, który pomoże w składaniu. My zwykle składamy razem to samo, ale każde samodzielnie – ja podpatruje z instrukcji i tłumaczę Mikosiowi.

Na koniec te cuda można pomalować albo zostawić – to już kwestia wyobraźni.

Drapanie, zdrapywanie

Same zdrapywanki odkryłam już dawno temu, ale w wersji notesów. Obecnie temat ewoluował i świetnie wpisują się w kreatywne zabawy dla dzieci. Takich zestawów kreatywnych jest całkiem sporo, są np maski. Ale dla Mikosia mogły być tylko dinozaury. W komplecie znajduje się pięć czarnych dinozaurów z uwidocznionymi kolorowymi konturami. W miarę zdrapywania odkrywają swoje kolorowe wzory. Sama zabawa nie tylko wzbudza w dziecku kreatywność (może zdrapywać nie tylko wg wzorów, ale przede wszystkim wg swojej wyobraźni), ale także doskonale relaksuje i wycisza.

zabawy kreatywne dla dzieci zdrapywankijanod zdrapywankizabawy kreatywne dla dzieci diplodokzabawy kreatywne dla dzieci zdrapywaniezestaw kreatywny

Zestaw kreatywny do zdrapywania kupisz TUTAJ.

Malowanie metodą dowolną

Kredki, farby, to się w pewnym momencie nudzi. Ale jeśli dodać do tego coś nowego, to zabawa na powrót staje się atrakcyjna. Czasami wystarczy zamiast pędzla dać inne narzędzia. Świetnie do tego sprawdza się zmywak kuchenny. Odbijanie farby gąbeczką pozostawia na papierze ciekawą strukturę. Można też użyć wacików, lub np pacynek do cieni do oczu.

Stemple, stempelki

Stemple i pieczątki to zawsze genialna zabawa. Moja firmowa pieczątka  swego czasu błagała o wyzwolenie, więc trzeba było ogarnąć temat inaczej. Tutaj mamy dwie opcje. Idąc starą szkołą mogą to być stemple wycięte z ziemniaków lub innych warzyw korzeniowych – zależy czego w nadmiarze, z marchewki też się da coś wyciąć. Ale ja mam dwie lewe ręce i zawsze potwornie się pokaleczę, a na koniec się dowiaduję, że ten zwierz zwierza nie przypomina. Więc osobiście wybieram stemple gotowce. Te nasze piankowe z dinozaurami są genialne. Piękne i dopracowane, ale za to właśnie cenie zabawki Janod. W komplecie jest 15 stempelków – zarówno z dinozaurami jak i prehistoryczną roślinnością czy śladami gadzich łap. Motywów jest oczywiście więcej – jest pokaz mody, jednorożce, rycerze. Dla każdego coś fajnego.

kreatywne zabawy dla dzieci stemplestemple janod dinozaury

Stempelki kupisz tutaj

Wyklejanki

Zabawa stara jak świat. Kiedyś wyklejało się pracę kawałkami wydzieranego papieru kolorowego – pamiętam takie prace z własnego dzieciństwa. Mam je chyba nawet jeszcze gdzieś schowane w szufladzie u rodziców. Teraz zabawa poszła o level wyżej, bo są gotowe zestawy kreatywne. Ten nasz z motywem farmy, ma w zestawie aż 390 naklejek, przez co wyklejanie nie ma końca. 

zabawy kreatywne dla dzieci farmafarma janodjamod farma naklejki

Wyklejankę z motywem farmy kupisz TUTAJ

Tematycznie wszystko w jednym

Takie zestawy all in one lubimy najbardziej. Dlaczego? Bo dają dziecku swobodę wyboru, czym w danym momencie chce się zająć. Activity Pack Mudpuppy to kredki, naklejki, duża kolorowanka mapa, pocztówki do kolorowania, zeszyt zadań do rozwiązywania i mały blok rysunkowy. Wszystko mieści się pięknej tekturowej walizeczce. Jak zawsze dbałość o detale zachwyca. Tematykę też można dobrać do zainteresowań dziecka – u nas podróże, bo mapy stale są na topie. Ale motywem przewodnim może być też kosmos, podwodny świat, a dla dziewczyn różowe spotkanie przy herbatce.

kreatywne zabawy dla dzieci a

Zestaw kreatywny Activity Pack kupisz TUTAJ

Ukryte, odkryte

Do tej zabawy wystarczy kartka, ołówek i świeca. Na białej kartce rysujemy świecą symbole, a potem wręczamy dziecku ołówek, by odkryło to, czego nie widać. To świetny sposób, by stworzyć iście piracką mapę, która doprowadzi do skarbu. Potem wystarczy schować skarb, może coś pysznego?

Czarno – biało

Wracając do prac plastycznych i malowania. Co można jeszcze wykorzystać do malowania? Jako dziecko malowałam prace… pastą do zębów. Na czarnym papierze tworzyłam piękne malunki zimy. To też super pomysł na kreatywne zabawy dla dzieci, w myśl wykorzystywania zasobów domowych!

Ale niezależnie od tego, jaką zabawę wybierzecie czy zaproponujecie, to najfajniejsza będzie, kiedy będziecie przy niej choć trochę czasu spedzać razem.

Ania Brzozowska

Cześć, mam na imię Ania i bardzo się cieszę, że mogę gościć Cię na moim blogu. Jeśli spodobało Ci się tutaj, to zostań z nami na dłużej, będzie nam bardzo miło :) Polub slodkiciezar.pl na Facebooku Polub slodkiciezar.pl na Instargarmie Do zobaczenia! :)

«

»

1 COMMENT

Zostaw komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Instagram