TOP
CIĄŻA DZIECKO POLECANE

Profilaktyka, która może uratować zdrowie dziecka… Musisz ją poznać!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, kim będzie Twoje dziecko w przyszłości? Jakie będzie? Jakie będzie miało dominujące cechy charakteru, czy będzie radosne i charyzmatyczne, czy raczej ciche i mocno przeżywające porażki? Czy będzie ambitne, pracowite i głodne świata? Czy jego życie będzie nieustającym pasmem sukcesów, czy raczej będzie przeciętne i idące z prądem? Czy będzie wszystko pojmować w mig, a może nauka i koncentracja będą sprawiać mu trudności?

Od samego początku, czyli jeszcze w czasie ciąży martwiłam się głównie o to, czy dziecko będzie zdrowe. Myślałam o tym niemal non stop. Wiedziałam, że w dużej mierze to zależy ode mnie, dlatego bardzo dbałam o dietę i kondycję, wykluczyłam kosmetyki zawierające zbyt długi skład lub parabeny. Regularnie chodziłam do lekarza, nie bagatelizowałam żadnych nawet najdrobniejszych niepokojących sygnałów. Wszystko w imię walki o to, by dać dziecku jak najlepszy start. Zdrowy start w życie.  Nie było takiej rzeczy, z której nie byłabym w stanie zrezygnować, serio. Wiedziałam, że teraz najbardziej liczy się ON, mój mały rosnący tam w środku człowiek.

Potem była impreza. Koleżanka zaproponowała mi lampkę czerwonego wina, ale odmówiłam. Próbowała mnie przekonać, bo przecież niewielka ilość podobno nie szkodzi, a nawet jest zalecana, bo doskonale robi na krew.  Serio??
Odmówiłam, bo w ciąży nie piję. Od początku wiedziałam, że nie tknę ani kropli.

Jakiś czas później usłyszałam od koleżanki historię, że przecież w francuskiej edycji któregoś z modowych magazynów kiedyś napisali, że w ciąży można wypić nie więcej, niż butelka wina na dobę. Serio?? Pewnie dlatego zajmują się modą, a nie parentingiem.

Na długo przed ciążą wiedziałam, że alkohol stanowi jeden z najsilniejszych teratogenów, czyli czynników zewnętrznych, który bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu, np doprowadzając do różnego rodzaju wad genetycznych i innych. To pozwoliło mi wejść w stan ciąży z odpowiednią wiedzą i możliwie najlepiej ochronić moje dziecko.

O tym, czym dokładnie jest FAS dowiedziałam się już po urodzeniu dziecka. Ja podjęłam dobre decyzje. Niestety nie każda przyszła mama ma szansę wybrać prawidłowo, bo w obliczu ilości komunikatów jakimi są atakowane, ciężko stwierdzić, który jest prawdziwy. W szkołach rodzenia mówi się o konieczności unikania używek, ale nie mówi się o tym, jak wielkie jest spectrum konsekwencji, a to gigantyczny błąd. Mało która przyszła matka zdaje sobie sprawę, że nawet ta niewielka ilość alkoholu jak kieliszek wina, może wpłynąć na uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub powstanie ciężkich wad organów wewnętrznych dziecka.
Choć jest wiele teorii mówiących o tym, że łożysko jest filtrem, to w rzeczywistości cały wypity alkohol jest obecny zarówno w krwi matki jak i dziecka. Być może organizm matki jest w stanie poradzić sobie z wypitym alkoholem, ale dziecko już niestety nie, i w jego krwiobiegu utrzymuje się znacznie dłużej z uwagi na niewykształcone procesy detoksykacji. Wady, które powstają na skutek spożywania przez matkę alkoholu nie da się tak po prostu naprawić. Niektóre z nich można zminimalizować operacyjnie, ale  uszkodzeń mózgu niestety się da się wyeliminować.

To brzmi strasznie, ale pozwól że powiem Ci co za tym się kryje. Konsekwencje mogą być bardzo różne, od problemów z pamięcią, koncentracją, zaburzeniami rozwojowymi po ciężkie wady wrodzone.  jak to wygląda w praktyce?

 • Dziecko może mieć problemy z uczeniem się i zapamiętywaniem. Nie oznacza to, że nie chce albo olewa naukę a to, że mimo przykładania się do nauki, nie jest w stanie zakodować informacji, bo ośrodki odpowiedzialne w mózgu za zapamietywanie są uszkodzone.
 • Może być nadpobudliwe i mieć niekontrolowane napady złości, lęki i stany depresyjne, problemy z asymilacją i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mimo prób i starań, może nie potrafić się przystosować do egzystowania w społecznościach, a nawet zachowywać się nieprzewidywalnie, nie potrafiąc wytłumaczyć motywacji swoich działań.
 • Może być obarczone różnymi wadami organów wewnętrznych, a także dysmorfia twarzy.

Niestety, ilość kobiet pijących w ciąży jest porażająca. Badania mówią, że alkohol spożywa co trzecia kobieta spodziewająca się dziecka. Mimo że większość z nich deklaruje picie trunków sporadycznie, to jednak nawet najmniejsza ilość może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Jeśli jest w ciąży lub ją planujesz pamiętaj, że picie alkoholu w tym stanie jest niedopuszczalne. Pozwalając sobie na spożywanie alkoholu, dobrowolnie robisz swojemu dziecku krzywdę skazując je na utratę zdrowia lub nawet życia.

Stosuj profilaktykę i zachowaj abstynencję w czasie ciąży.

Jeśli masz wśród znajomych osobę spodziewającą się dziecka, koleżankę, siostrę, kuzynkę powiedz jej o tym jakie zagrożenia niesie za sobą spożywanie alkoholu w ciąży.
Możesz również udostępnić ten wpis wraz z hasztagiem #dzieciniechcąfas i pomóc dowiedzieć się o tym problemie innym. Być może uratujesz zdrowie jakiegoś jeszcze nienarodzonego dziecka.

9 września to wyjątkowa data – to międzynarodowy dzień FAS. Dołącz do nas i mów głośno: Dzieci nie chcą FAS!

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.dzieciniechcafas.pl

https://www.youtube.com/watch?v=BCHqtnu5Wy0

Wpis realizowany we współpracy z fundacją E&Y.

Ania Brzozowska

Cześć, mam na imię Ania i bardzo się cieszę, że mogę gościć Cię na moim blogu. Jeśli spodobało Ci się tutaj, to zostań z nami na dłużej, będzie nam bardzo miło :) Polub slodkiciezar.pl na Facebooku Polub slodkiciezar.pl na Instargarmie Do zobaczenia! :)

«

»

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram

 • Trochę przepadłam w tym tygodniu, storiesy zamilkły, ale to wszystko przez Starego! 🤷‍♀️ Miał urlop, a ponieważ na codzień wcale tego czasu nie ma za wiele, to celebrowalisny chwile razem z dziećmi w domu. Bo spokojny czas razem to w obecnych czasach olbrzymi luksus. Wiele rodzin ma go tylko w weekendy, albo co któryś weekend bo cały czas koszty życia idą w górę.
.
My na szczecie pracujemy tutaj, blisko, to wielkie szczęście! Niemniej jednak czasami trzeba się wylogować na trochę, nie świeci dzieciom telefonem po oczach, pobyć tak poprostu razem. Bo jak nie teraz to kiedy? Przecież oni zaraz dorosną..
.
Jak jest u Was? Macie dużo czasu dla siebie? Pamiętacie o celebrowaniu wspólnych chwil?
♥️
.
P. S.. Kończę już roczkowy spam, ale to zdjęcie bardzo chciałam tutaj mieć 🤩
.
#slodkiciezarblog #córeczka #mojedzieci #roczek #balony #balon #urodziny #birthdayaby #babygirlinspiration #poduszkidekoracyjne #poduszki #kanapa #ikeakivik #szarakanapa #salon #domowerewolucje #piekniejest #mójdom #scandinavianhome #scandinavianliving #scandibaby #interior4u1 #interiorinspo #livewithkids #livingroom #1yearsold #coolkids #kidsofig #motherslife
 • Uwielbiam ten Igowy kąt w naszej sypialni, ale coraz częściej myślę o tym, żeby jednak dzieci były już razem w osobnym pokoju. Coraz więcej się że sobą bawią, więc może to już czas? W głowie mam milion pomysłów na minutę, jak stworzyć dla nich wspólna przestrzeń 🙂
Zresztą w naszej sypialni mało miejsca na zabawki. 😅
.
Kiedy Waszw dzieciaki zmaiwszkaly we wspólnym pokoju? Lepiej razem czy żeby każde miało swój pokój?
.
#slodkiciezarblog #pinknursery #myhousebeautiful #kidsroomdecor #kinderzimmer #kinderkamer #interiorinspo #babyroomdecor #babynurserydecor #babynurseryideas #barnerom #nurseryinspo #interior4u1 #interior2you #barnrumsinspiration #bathroominspo #finabarnsaker #kidsinteriorlove #candidchildhood #mamablogger #kinderzimmerdekoration #pokojdziewczynki #pokójdzieciecy #domowerewolucje #piekniejest #mojdom #janodnaurodziny #zabawkidrewniane
 • Za nami 365 dni. 💕 Dni w których nieraz dokuczały kolki czy wychodzące ząbki. Przeplatane przez 365 poszarpanych nocy. 🌙 Dwie trudne hospitalizacje, gdzie jedna wyjątkowo dała nam w kość. Do końca życia nie zapomne jak wpadła do sali pielęgniarka i w jedym zdaniu wykrzyczala, sepsa, 2 antybiotyki, blok operacyjny. Nigdy nie mialam tak miękko w kolanach, a serce nigdy nie podeszło tak wysoko. 
Na szczecie ten rok to też tysiące uśmiechów, niezliczone okrzyki Mama! I moc przytulasków. 💞 I to właśnie najmocniej chce zapamiętać.
.
A jak Wy wspominacie pierwszy rok? .
Wczoraj świętowaliśmy 🎂 i było pięknie, magicznie. Prezenty ucieszyły, a tort okazał się prawdziwą miłością. Stary upiekł dla swojej małej księżniczki ♥️
.
P. S. Jeśli chcecie wiedzieć jak taki tort dla dzieci ogarnąć, dawajcie znać! ♥️
.
#slodkiciezarblog #urodziny #birthdaycałe #cakeforkids #torturodzinowy #tortdladzieci #mamaicorka #wypieki #wypiekidomowe #domowewypieki #homemadecake #babygirlinspiration #córeczka #niemowlę #niemowlak #salon #piekniejest #domoweinspiracje #białemeble #scandinavianhome #scandibaby #scandinavianliving #instamatka #instamatki #ootdmom #cutebaby #motherhoodslens #moments_of_mom #happyKids
 • Dokładnie rok temu, w mroźne popołudnie powiedziałam do Starego, że chyba sączą mi się wody i trzeba pojechać na IP to sprawdzić. Spakowaliśmy do samochodu torby i w 10 minut doejchalismy do szpitala 🚗. Tam w kilka chwil trafiłam na blok porodowy, bo okazało się, że trzeba szybko wywołać poród. Nie wiem czy to dlatego, że byłam już zmęczona ciągnącą się w nieskończoność ciąża czy może to, że to był drugi poród, ale w ogóle nie czułam strachu. Oksytocyna zadziała bardzo szybko i po nieco ponad 2 godzinach cholernie agresywnych i bolesnych skurczy na świat przyszłedl mój drugi najslodszy ciężar - Igusia. Nie przypuszczalam, że aż tak rozpuści moje serce. ♥️ Ten rok cudownie zmienił nasze życie. Ponownie dałam się pochłonąć wszechogarniajacemu oceanowi miłości. W końcu nasz obrazek stał się kompletny. Jesteśmy we czwórkę, dziś dla mnie to idealna liczba. 
W końcu ten rok tak bardzo zmienił mnie. Nabralam tak dużo potrzebnego dystansu i luzu. Bardziej pokochałam siebie. Dzięki niej. ♥️ Córeczko, jesteś naszym najsłodszym dopełnieniem. ♥️ Bądź zawsze tak uśmiechnięta i radosna. Niech Twoje marzenia zawsze się spełniają 😘 wszystkiego najwspanialszego ♥️
_
#slodkiciezarblog #newbabygirl
#newborngirl #newborn #rodzew2019 #porod #polog #noworodek #szpital #kochamnajmocniej #worldoflittles #newlife #rodzew2020 #postpartum #postpartummom #birth #labor #instamama #instamatki #momtogs #newbaby #mymotherhood #motherhoodslens #momentsinmotherhood #moments_of_mom #mamabyc #babyboom #breastfeedingmom
 • Humorzaste dziewcze mi rośnie! Jak się coś nie podoba, to krzyczy głośno, aż w uszach dzwoni 🙈 z codziennym makijazem przeniosłam się na podłogę, bo przecież w samotności to ja już nie mogę. Muszę się dzielić zawartością kosmetyczki i tak tusze do rzęs mam już skrupulatnie poobgryzane 🤦‍♀️no ale to jedyne wyjście, jeśli chce się jakoś do ludzi upodobnić po nieprzespanej nocy. 
Nie ma co ukrywać, ma panna zamiłowanie do kosmetyków. Smarowanie po kąpieli też kocha ♥️ a teraz w okresie grzewczym kiedy skóra przesuszona to smarujemy się często nawet dwa razy dziennie. Kolejny raz wróciliśmy do emolientów @emotopic, które bardzo sprawdzają nam się w chłodniejszych okresach. Wcześniej przez kilka lat stosowałam je u Mikosia, który stałe miał nawroty stanów zapalnych skóry i tylko mocne natłuszczanie pozwalało złagodzić objawy, zwłaszcza preparatem 3w1.

A jak u Was? Też skóra dzieciaków słabo znosi to przesuszone powietrze? Jak sobie z tym radzicie? ♥️
.
#slodkiciezarblog #mamaicorka #mamąbyć #jestemmama #jestpięknie #pokojdziewczynki #pokojdzieciecy #pinknursery #nursery #babysroom #morningroutines #pinklover #wyprawka #kącikdziecka #sypialnia #whitefurniture #bohobaby #instamamy #instamama #pielegnacja #instamatki #mojewszystko #mojedzieci #momblogger #moments_of_mom #momlife #motherhoodslens #kidsofig #cutebaby
 • Chorzy wszyscy, ale Starego poczucie humoru nie opuszcza. Siedzi, bezmyślnie scrolluje fejsiunia i nagle mówi do mnie:
O! Jest 20lecie Simsów. Ty chyba grałaś namiętnie w pierwszą wersję, kiedy byłaś młoda! 😃
.
Że co do cholery? No przecież ja nadal jestem młoda! Żebym ja mu nie zaczęła wypominać metryki i tego, że jak był młody, to gry na komputer wgrywało się z kaset 😜
.
BTW, przecież ja jestem MŁODĄ MAMĄ 😂
.
A teraz się przyznawać, kto też grał w pierwsze lub drugie Simsy? 😃 No ja uwielbiaaaaam! To wciąga jak zueeee, gorzej jak seriale z netflixa 😂
.
#familystories #dziecko #córeczka #kanapa #kanalakivik #kivik #ikeakivik #scandinavianhome #mojdom #piekniejest #mojemieszkanie #szarakanapa #poduszkidekoracyjne #poduszki #homedecor #homeinspiration #livingroom #livewithkids #slodkiciezarblog #babygirlinspiration #urwis #pilot #slodkiciezarblog #mojemiejsce #interiordesign #interior4u1 #mojedzieci #wnetrzazesmakiem #cutebaby
 • Witaj Luty ♥️ wiem, że to będzie dla nas wspaniały miesiąc, bo przecież już za dwa tygodnie będziemy świętować roczek tej małej damy!
.
Także na ten miesiąc życzyłabym sobie zdrowia, bo jeszcze walczymy z kilkoma tematami i.... Śniegu z mrozem w pakiecie! No sanek mi się chce! ❄️
.
A Wy czego sobie życzycie w lutym? ♥️
.
#slodkiciezarblog #mybabygirl #bohobaby #flowermotive #winterwonerland #snieg #zima2020 #zimawmiescie #luty #hellofebruary #february #dziecko #niemowle #niemowlak #babyboom #babygirlinspiration #babystroller #stroller #familystories #icandymoment #icandypeach #instamama #instamatki #weekend #jestemmama #newbielovers #motherhoodslens #motherhoodinspiration #cutebaby #justbaby
 • Zimaaaa! Śnieg ❄️❄️❄️
Nie sądziłam zs zobaczę go w mieście w tym roku! A jednak 🙂
.

No dobra! Stary vel insta mąż w pracy, a że nie mogłam odpuścić pierwszego śniegu Igusi, to zdjęcie musiałam zrobić swoją własną osobista insta ręką 😅😂
.
No ale prawda jest taka, że Stary bardzo rzadko robi mi zdjęcia .mam masę fotek dzieci na telefonie, ale ja sama na zdjęcia rzadko sie zalapie Bida Panie, no! Tylko selfjacze w lustrze ale do albumu no to już niekoniecznie pasują. 🙃
.
A u Was jak? Też się doprosić zdjęć nie możecie, a jak już są to siara komuś pokazać, bo wychodzą typowe #męskiekadry? 😂
.
#zimawmiescie #warszawa #polskamatka #matkapolka #matkawariatka #dziecko #january2020 #styczeń2020 #ootdmom #śpiworek #newbielovers #mommysgirl #instamatka #instamama #córeczka #mojewszystko #mojedzieci #winterinthecity #blogparentingowy #parenting #slodkiciezarblog #wozekdzieciecy #wózek #babystroller #icandypeach #icandymoment #moments_of_mom