DZIECKO POLECANE

Twoje dziecko ogląda bajki na YouTube? Musisz o tym wiedzieć!

dziecko-tablet-YouTube

Tak, moje dziecko ogląda bajki. Ogląda je zarówno w TV, jak i na urządzeniach mobilnych, kiedy potrzebuję ukraść dla siebie chwilkę, kiedy robię zakupy lub gdy znudzony jazdą samochodem zaczyna zwyczajnie marudzić. Nie czuje się z tym absolutnie źle, bo przecież to przecież tylko bajki, a nie narkotyki. No ale okazuje się, że nawet oglądanie ulubionych bajek może wpłynąć negatywnie na dziecko, bo niekiedy treści którymi są przerywane lub które następują po sobie już nie koniecznie dla dziecka (zwłaszcza małego!) są dostosowane. I niestety najczęściej kryją się pod miłą dziecięca muzyką, usypiając w ten sposób naszą rodzicielską czujność. Czy zatem bezpieczny YouTube jest Świętym Graalem?

Założę się, że nie jestem w mniejszości gdy powiem, że moje dziecko ogląda bajki chociażby podczas długiego oczekiwania na wizytę u lekarza lub męczącej podróży. Zresztą znam wielu rodziców, którzy podobnie jak i ja trzymają telefon przy sobie jako ostatnia deskę ratunku w chwilach kryzysu. I to właśnie bajki, a nie gry towarzyszą maluchom najszybciej. Amerykanie są od nas krok do przodu, bo apkę YouTube Kids, która z założenia ma serwować najmłodszym wyłącznie dostosowany dla nich kontent, ale średnio się to sprawdza. W rzeczywistości ta jak i wiele innych aplikacji nie jest do końca szczelna i zdarza się, że przepuszcza treści które choć do złudzenia przypominają bajki kochane przez dzieci, to są jednak ich drastyczną modyfikacją. Tak było w przypadku świnki Peppy, która podczas wizyty u dentysty została okrutnie potraktowana igłą, a następnie drastycznie usunięte wszystkie zęby, o czym na Scarry Mommy pisała Marię Guido. Kolejna była tzw. ElsaGate, kiedy to pomiędzy bajkami pojawiał się filmik z księżniczka z ukochanej obecnie przez dziewczynki Krainy Lodu, pokazana jest w scenach pornograficznych i inne pokazujące treści agresji w stosunku do uwielbianych przez dzieci postaci z bajek.

Jak to możliwe w takim razie by filtry przepuszczały takie treści? Każdy system i każdy filtr może zostać zhakowany, czego efektem są takie materiały umieszczane w feedach dla dzieci. Co więcej, często kanały skupiające takie treści mają bardzo niepozorne nazwy np. Super Kids TV. Z pozoru wydaje się, że to bezpieczny kanał z treściami edukacyjnymi, piosenkami, gdzie na coverach filmików uśmiechają się zachęcająco ulubione postacie oraz radosne dzieci, a w rzeczywistości to przesycone agresją antybajki.

Wygląda niewinnie, a nawet zachęcająco, prawda? A teraz spójrz, jakie to edukacyjne treści i piosenki znajdują się na tym kanale:

Przerażające, prawda? A w tytule ulubieni bohaterowie dzieci – Elsa czy Psi Patrol. Na innych podobnych kanałach znajduje się ukochana przez dzieci Myszka Miki pijąca urynę z toalety, przeżywającą atak demonów czy będącą ofiarą katastrofy kolejowej. A wszystkie te anty bajki wyświetlane są naszym dzieciom zaraz po tych, które sami wybieramy.

 

Pozostaje jedno najważniejsze pytanie:

Co mogę zrobić, aby uchronić swoje dziecko przed takimi treściami?

Po pierwsze i najważniejsze: przełącz się na TRYB OGRANICZONEGO DOSTĘPU inaczej tryb bezpieczny.
Jest to tryb, który blokuje nieodpowiednie treści. Aktywowanie go jest bardzo proste, ale należy pamiętać, że trzeba go włączyć na każdej użytkowanej przez dziecko przeglądarce – czyli osobno na telefonie, osobno na tablecie i komputerze. W tym wypadku tryb obejmuje wszystkie usługi googla, a więc i w samej przeglądarce dziecko nie trafi na nieodpowiedni dla siebie content. W zależności od przeglądarki, wystarczy wejść w ustawienia konta i przełączyć tryb, lub zjechać na sam dół, gdzie w starszych wersjach przeglądarek znajduje się opcja przełączania (w stopce). Jeśli nadal nie macie problem z odnalezieniem tej opcji, wszelkie informacje znajdziecie w dziale pomoc – TUTAJ.

Ustaw własną playlistę bajek, które są bezpieczne dla dziecka, oczywiście opierając się na jego ulubionych bohaterach. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym, co jest puszczane kolejno po sobie i zminimalizujesz ryzyko, że dziecko trafi na fake bajki. W połączeniu z ograniczeniem dostępu, powinien stanowić bezpieczne rozwiązanie.

Jeśli trafisz na zły content, zgłaszaj go! Dzięki temu takie treści są przez YT blokowane lub usuwane, a czasem nawet skutkują usunięciem całego kanału.

Jeśli Twoje dziecko ogląda konkretne bajki produkowane czy emitowane przez konkretne stacje telewizyjne,  to najlepiej ściągnij aplikacje tych stacji, przez co dostęp do treści będzie oparty wyłącznie na bezpiecznym video.
Choć często nie jesteśmy tego świadomi, to wiele stacji ma swoje apki na mobile i oferuje sporo darmowych odcinków np. BabyTV.

Możesz również przełączyć się na serwisy VOD. Obecnie coraz częściej operatorzy razem z abonamentem dają dostęp do Netflixa, na którym nie brakuje treści dla dzieci. A ponieważ serwis jest pozbawiony reklam i dodatkowo ma tryb dziecięcy to możemy być spokojni o to, co trafi przed oczy maluchowi.

Niezależnie od tego, czy mamy już tryb ograniczony czy też korzystamy z serwisów VOD, nie powinniśmy zostawiać dziecka bez kontroli. Nadzór nad tym jakie treści trafiają do dziecięcego umysłu powinien stanowić dla nas rutynę i być całkowicie naturalny.

Pamiętajmy, zastosowanie powyższych kroków zwiększa bezpieczeństwo dziecka, ale nie zwalnia nas z zachowania czujności. Skupmy się na tym i na dzieciach. Bo dzieci są ważne i to jak postrzegają świat dzięki dostarczanym bodźcom, zwłaszcza gdy zamiast edukacji odbierają agresję i ból, co może skutkować chociażby lękami. Bądźmy ostrożni i wyczuleni, reszta może poczekać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

 • Odpowiedz
  Kobiece Technologie
  18 listopada 2018 at 19:39

  Ciekawe czy YouTube Kids przepuszcza takie treści. Mam nadzieję, że nie bo inaczej to nie miałoby sensu. Ostatnio pisałam o niej u siebie na blogu.

 • Odpowiedz
  Ewelina
  18 listopada 2018 at 07:59

  Czy jest jakis sposób aby zablokować konkretny kanał na youtube?

 • Odpowiedz
  Maria
  11 czerwca 2018 at 20:24

  Od lat korzystam z AdBlocka, zero problemów z niechcianą treścią na YT. Czytam ten artykuł i otwieram oczy ze zdziwienia, jak można funkcjonować w internecie bez tak prostych narzędzi 🙁

  • Odpowiedz
   Ania Brzozowska
   11 czerwca 2018 at 21:34

   AdBlocki blokują formaty displayowe, reklamy na VOD, ale youtuba niestety nie przefiltrują przed agresywnymi treściami dla dzieci. Codziennie przybywa tego bardzo bardzo dużo.

 • Odpowiedz
  Sylwia
  12 grudnia 2017 at 21:39

  My zmieniliśmy bajki na muzykę dla dzieci, Arka Noego, muzyka z przedszkola, sprawdza się

  • Odpowiedz
   slodkiciezar.pl
   12 grudnia 2017 at 21:43

   dobry pomysł!

 • Odpowiedz
  Renata
  9 grudnia 2017 at 19:05

  Dziękuję!! Ostatnio niepokoiło mnie co nagle się włącza po jakimś fajnym filmiku. Jest wiele filmików dla dzieci które mnie przerażają. Np. filmiki ze strzykawkami nakuwające jakieś postacie, piłki z uśmiechniętymi buziami które nagle ktoś uderza młotkiem i kulka płacze przeraźliwie, reklamy horrorów które włączają się same między filmikami (piosenkami z Elsą) i wyskakują potwory lub człowiek z siekierą. Oglądałam filmik z 2,5 letnią córeczką i nagle wyskoczył potwór “bez oczu” – aż sama się strasznie przestraszyłam.

  Czy powyższa blokada youtuba dotyczy też wyskakujących reklam? Jeżeli nie to jak je zablokować? Czy te reklamy też można jakoś zgłaszać? kto pozwala na takie reklamy na kanałach dla dzieci?

  • Odpowiedz
   slodkiciezar.pl
   11 grudnia 2017 at 10:57

   żeby zablokować reklamy spróbuj zainstalować AdBlocka 🙂 a z reklamami, no coż, to raczej kwestia tego, że bajki są wyświetlane przez zalogowanych rodziców, a reklama jest targetowana do starszych więc w ten sposób pojawia się między bajkami, bop YT zapamiętuje ze bajka była oglądana przez mamę, a nie dziecko.

  Napisz odpowiedź