MYŚLI

5 pytań, których nie powinno zadawać się kobiecie w połogu

Jeśli można by porównać połóg do czegokolwiek, to jest to rollercoaster. Hormony buzujące w organizmie kobiety potrafią momentalnie wprowadzić ją w stan melancholii i płaczu, dosłownie po chwili pełnej radości czy śmiechu. Nie jest łatwo. W końcu niezależnie czy jest to przy pierwszym czy kolejnym dziecku, cały czas jest to nowy stan do którego musimy się przystosować, a emocje nie pomagają. Bejbi blues? Każdą z nas chyba dopada w mniejszym czy większym stopniu – nie ma co się łudzić. Znasz kogoś kto tego nie przechodził – sirjusli? Jesteś pewna? A może ona po prostu tak doskonale potrafiła stawić temu czoła, że nie okazała burzy emocji, które niczym rażenie prądem wstrząsały nią od środka?
Tak czy inaczej dużo zależy od otoczenia, wsparcia najbliższych, a głównie partnera. Niemniej jednak, otoczenie potrafi czasami wbić gwóźdź do trumny. Wystarczy zadać jedno z TYCH pytań, które działają jak zapalnik. Które w jednym momencie potrafią zdetonować ładunek hormonów, doprowadzić do płaczu, złości, rozdrażnienia.
Oto 5 pytań zadawanych świeżo upieczonej matce, które nigdy nie powinny zostać wypowiedziane:
1. Karmisz piersią?? Dlaczego nie karmisz piersią?! Po co dokarmiasz mm?! – dżizas!  Nie wiem po co ludziom taka informacja do szczęścia. Nie mówiąc już o tym, że to temat drażliwy nie tylko w połogu. To jak karmisz to Twoja indywidualna sprawa i NIKT NIE MA PRAWA TEGO PODWAŻAĆ. Ważne aby dziecko było najedzone i zadowolone. Z drugiej strony wypytywanie o szczegóły KP jest jak gwóźdź do trumny dla laktacji, która w końcu siedzi w głowie i stresu nie lubi.
2. Kiedy rodzisz?? – tak tak, zdarza się że spotkasz kogoś, kogo dawno nie widziałaś, a ktoś walnie Ci takim pytaniem. Kuźwa, brzuch po ciąży nie znika w momencie kiedy urodzisz. Ani chwilę po.
3. Jak Twoje krocze po porodzie?? – słyszałam kiedyś od przyjaciółki, że zadano jej takie pytanie. To chyba najbardziej krępujące pytanie ever. Pękło, nie pękło, zszyte, krwawiące, bolące. Naprawdę ktoś może być tym zainteresowany? Sirjusli? Bo temat bynajmniej nie jest sexy…
4. Rodziłaś cesarką?! Nie chciało Ci się siłami natury? Cesarka to nie poród!  – Jak nie poród to co? Niby jak dziecko wydostało się na zewnątrz? Zmaterializowało się?
Cesarka to też poród, i wcale nie łatwy. Rodziłaś cesarką bo się poisz porodu SN? Masz do tego prawo. I nikt nie ma prawa, żeby Ci mówić że cesarka to nie poród.
5. Kiedy następne?? – noszzz cholera, przecież dopiero jedno urodziłaś, a tu już wszyscy domagają się kolejnego. Nie ważne czy chcesz, nie ważne że poród był ciężki, bolał niemiłosiernie, rany nie zdążyły się zagoić, a seks w połogu to temat nieistniejący. Nie ważne że jesteś tak zmęczona, że nie poznajesz swojego odbicia w lustrze. Planuj, a najlepiej rób następne bo wszyscy czekają.
Zdarzało Wam się usłyszeć  któreś z tych pytań, a może inne było dla Was bolesne/drażliwe/krępujące? Może jest coś co można jeszcze dopisać do tej listy?

 

 

Piszcie, bo ciekawa jestem :))))

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

 • Odpowiedz
  ann
  5 lipca 2016 at 14:58

  A mnie wkurzalo kiedy pytali czy bolalo przy porodzie. Nie znam nikogo kogo nie bolalo, to jak zapytac w upal czy jest ci cieplo

 • Odpowiedz
  Bum Bambini
  4 sierpnia 2015 at 20:23

  A ja usłyszałam 5 dni po porodzie: “Cycki Cię nie bolą? To pewnie nie masz mleka!” Ale mnie zbulwersowało! A co każdego muszą boleć? 🙂

  • Odpowiedz
   Brzozoweczka
   4 sierpnia 2015 at 22:43

   hahahaha 😀 to takie pytanie, którym można zastrzelić 😀 brawa dla pytającego za subtelność 🙂

 • Odpowiedz
  Kasia Szreder
  15 lipca 2015 at 12:38

  Haha, “kiedy następne” ja lubię zadawać w ramach żartu 😀 Czasem się mnie trzyma czarny humor. Ale na szczęście nie w połogu – mam w zwyczaju trochę odczekać 🙂 Pytanie nr 3… to dopiero dziwne.

  • Odpowiedz
   Brzozoweczka
   15 lipca 2015 at 13:45

   Ja dopóki nie usłyszałam tej historii, to myślałam że mało co może mnie jeszcze zdziwić. A jednak ludzie pytają o różne rzeczy – tylko nie wiem co w tym takiego interesującego… a “kiedy następne” jest spoko, jak już się przeżyje pierwszych parę miesięcy 😉

  Napisz odpowiedź