Dziecko

Wyprawka do żłobka – co kupić?

Już dawno temu podjęliśmy decyzję o wysłaniu młodego do żłobka, gdy będę planowała powrócić do pracy. Korzyści ze „żłobkowania” są poniekąd olbrzymie – ponoć dzieci lepiej i szbciej roziwjają się wśród innych dzieci. Przez szybszy rozwój można tu rozumieć wcześniejszą naukę mówienia, samodzielne jedzenie, wcześniejsze odpieluchowanie itd.  Mnie osobiście mocno to przekonuje. Drugą, a zarazem dosyć istotną kwestią są możliwości ekonomiczne. Żłobek, niezależnie czy prywatny czy publiczny jest nieporównywalnie tańszy niż niania. Na dziecku trudno oszczędzać, a dobra niania niekiedy ma zaporowe stawki. Nie mówiąc już o tym, że znalezienie odpowiedniej opiekunki to ciężkie zadanie.

No ale jeśli ta decyzja została już podjęta, to pora zacząć się przygotowywać. Oczywiście nie chodzi o okres adaptacyjny, bo to w następnej kolejności. Najpierw pora skompletować wyprawkę do żłobka. Swoją drogą to już kolejna wyprawka…

Z reguły w żłobkach udzielana jest informacja odnośnie listy niezbędnych rzeczy, są jednak absolutne must have jeśli chodzi o wyprawkę i o tym poniżej 🙂

Kapcie z twardą piętką – jeśli młode już samodzielnie chodzi lub chodzić zaczyna, będą niezbędne. Warto zwrócić uwagę aby podeszwa była antypośligowa – zdecydowanie ograniczy to ilość wywijanych przez dziecko orzełków.

Worek na kapcie – w niektórych miejscach wymagany, w niektórych nie. Wszystko zależy od tego czy dzieci przechowują obuwie we własnych szafkach.

Piżamka – maluchy leżakują w ciągu dnia, dlatego jest ona niezbędna.  Powinna być wygodna dwu częściowa.

Pościel – niektóre żłobki proszą o przyniesienie własnej zmiany pościelowej tj. kołdry, poduszki i prześcieradła z gumką. Ja osobiście popieram, gdyż jest to zdecydowanie bardziej higieniczne.

Ubranko na zmiane – wiadomo że czasem zdarzają się wypadki, zwłaszcza gdy malec jest odpieluchowany. Ubranko na zmianę powinno być dostosowane do pory roku.

Pieluszki i chusteczki nawilżane – jeśli dziecko jeszcze nie jest odpieluchowane to oczywiście pieluchy są koniecznością. Jeśli jest już odpieluchowane, zalecane jest pozostawienie niewielkiego zapasu na wszelki wypadek.

Ręczniczek – przydatny do mycia rączek.

Przybory do mycia ząbków – jeśli maluch już ma ząbki, warto dołączyć do wyprawki szczoteczkę, pastę i kubeczek.

Smoczek – jeśli dziecko jeszcze korzysta ze smoczka, warto pozostawić zapasowy w żłobku. W chwilach kryzysowych pozmoże dziecku się wyciszyć i uspokoić.

Śliniak – aby ubranka malucha nie staly sie „jednorazówkami”, warto pomyśleć o śliniaku. Najlepiej ceratowy, łatwy do utrzymania w czystości.

Butelki do picia – jeśli dziecko pije z niekapka to niekapek, jeśli z butelki to butla. + butelka do mleka.

Przytulanka – lub inna zabawka z którą dziecko będzie się czuć bezpiecznie podczas usypiania.

Poniżej znadziecie listę, która pomoże Wam w zakupach wyprawkowych 🙂 Znajdziecie ją również w wersji pdf tutaj.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia. Wiadomo, że jak dziecko przebywa w miejscu gdzie tych dzieci jest dużo, nie trudno o to by coś zgubić. Dlatego ważne jest aby wszystkie rzeczy dziecka były podpisane. Tobie obniży to poziom stresu przed stratami, a Paniom ułatwi odnalezienie się w gąszczu rzeczy małych właścicieli.

Jest na to kilka sposobów. Moża wyhaftować napisy na ubrankach czy poscieli – o ile ma się do tego talent. Ale jeśli brak czasu lub zdolności manulanych, można po prostu zamówić odpowiednie naklejki i metki do wszycia. W sieci można znaleźć kilka firm oferujących takie rozwiązania. 🙂

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

  • Odpowiedz
    Kasia Szreder
    15 sierpnia 2015 at 20:24

    Ja na pościel przykleiłam plastry 😀 Ściągnę je przed praniem 🙂 Warto też zaopatrzyć się w masę ubranek na zmianę 🙂

  • Napisz odpowiedź